Zırhlı araçla 7 yaşındaki Miraç Miroğlu’na çarparak ölümüne neden olan polis beraat etti

Şırnak’ta 2021 yılında 7 yaşındaki Miraç Miroğlu’nun ölümüne neden olan polis beraat etti. Mahkeme Miraç Miroğlu’nu kusurlu buldu.

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi’nde, 3 Eylül 2021’de bisiklet sürerken zırhlı aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden 7 yaşındaki Miraç Miroğlu’na çarpan polis hakkında “takdirle öldürme” suçundan açılan davanın 7’nci duruşması İdil Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya Miroğlu’num babası, Şırnak Barosu, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları komisyonu katılırken, sanık polis ve avukatı ise SEGBİS ile bağlandı.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada konuşan Miroğlu’nun babası, sanık polisin cezalandırılmasını talep etti.

Miraç kusurlu, polis kusursuz

Yapılan savunmalar ardından dosyaya ATK raporu eklendi. İddia makamı verdiğini mütalaasında, ATK raporunda herhangi bir hız tespiti yapılmaksızın, aracın yavaş gittiği ve Miraç Miroğlu’nun kusurlu olduğu sanık polis Metin Kiraz’ın ise kusursuz olduğuna yer verildi. Raporun dosyaya eklenmesi ardından duruşma savunmalarla sürdü.

Beraat kararına karşı avukatlar İstinaf Mahkemesi’ne başvuracak

Sanık polis rapora dayanarak beraatını talep etti. Şırnak Barosu avukatları ise mütalaaya katılmadıklarımı belirterek, silahların eşitliği ilkesine aykırı davranıldığını kaydetti.

Mahkeme heyeti avukatların taleplerini reddetti ve sanık polis hakkında beraat kararı verdi.

Avukatlar bu karara karşı İstinaf Mahkemesi’ne başvuracağını belirtti.

İHD Diyarbakır Şubesi 2023 yılında yayımladığı raporda son 15 yılda zırhlı araç ile asker ve polislerin kullandığı araçların çarpması sonucu 21’i çocuk toplam 44 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx