Yeni yılla birlikte yeni düzenlemeler de geldi. Herkesin hayatını etkileyecek o maddeler

2024 yılıyla birlikte restoranlardan otobüslere, cep telefonlarından inşaat demirlerine kadar pek çok alanda yeni kurallar yürürlüğe girdi.

İşte yeni yılla birlikte yürürlüğe giren bazı düzenlemeler…

KALİTELİ İNŞAAT DEMİRİ

İnşaat demiri takibi ile ilgili yeni bir düzenleme hayata geçirildi. İnşaat demirleri, üretildikleri ya da ithal edildikleri andan, binalarda kullanıldıkları ana kadar izlenebilecek. Sistem verileri, ilgili bakanlıkların bilgi sistemine aktarılabilecek. Bu sayede, kalitesiz demir kullanımının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

FİYAT LİSTELERİ GÖRÜNÜR OLACAK

Artık restoran, lokanta, kafe ve diğer yiyecek-içecek hizmeti veren işletmeler, fiyat tarifelerini işyerlerinin giriş kapılarına asacaklar. Ayrıca, listeler masalarda da bulunacak. Tüketicilerin fiyatları rahatça görebilmesi ve okuyabilmesi için yazılar ve fiyatlar net olacak. Bu düzenleme, tüketicilerin zarar görmesini önlemeyi amaçlıyor.

GÜNLÜK KİRALIK EVLERE BELGE ŞARTI

Günlük kiralık ev sahipleri, artık belge almak zorunda kalacaklar. Belgesiz olarak günlük kiralık ev işletenlere, her konut için 100 bin lira ceza kesilecek ve 15 gün içinde belge almaları istenecek. Belge almayanlara ise 500 bin lira ceza uygulanacak.

ARAÇ TAKİP CİHAZI ZORUNLULUĞU

Yolcu taşımacılığı sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Şehirlerarası yolcu taşıyan otobüslere araç takip cihazı takılması zorunlu hale geldi. Taşıtların nerede, ne zaman ve hangi saatte olduğu bilgileri, “Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi”ne 2 dakika aralıklarla elektronik olarak gönderilecek.

CEP TELEFONU KAYIT İŞLEMLERİ

Yurt dışından getirilen ya da ithal edilen cep telefonları için de yeni bir düzenleme yapıldı. Cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt edilmesi, sadece ithalatçı ya da imalatçı hesapları ile mümkün olacak. Yetkisi olmayan hesaplar, IMEI kaydı gerçekleştiremeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx