Tunuslu Avukatlar Filistin’e Destek Gösterisinde İsrail’i Protesto Etti

Tunuslu avukatlar, düzenledikleri Filistin’e destek gösterisinde İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti.

Tunus Barolar Birliğinin çağrısı üzerine, avukatlar, başkent Tunus’ta yer alan Adalet Sarayı önünde toplandı.

Filistin ve Tunus bayrağı taşıyan avukatlar, “Kanımızla, canımızla Filistin’in yanındayız”, “Gururumuz Gazze” ve “Ey normalleşen (İsrail ile) ülkeler, Filistin satılık değildir” sloganları attı.

Avukatlar, Adalet Sarayı’na ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun fotoğraflarının olduğu ve üzerinde “çocuk katilleri” yazan pankart astı.

Tunus Barolar Birliği Başkanı Hatem Mezyo, eylemde yaptığı konuşmada, “Gazze’deki cesurca direnen direnişçilere ve Filistin halkına sabır diliyoruz. Sabırlı olun çünkü zafer yakındır. Gazze’ye yönelik saldırıları destekledikleri için Amerika, Fransa, Almaya ve İngiltere de Filistin’e yönelik saldırıların ortağı olduğunu buradan bir daha hatırlatmak istiyoruz.” dedi.

Arap ülkelerinin Filistin meselesine yönelik tutumunu eleştiren Mezyo, “Arap yöneticilere diyoruz ki siz işlenen suçların ortağı, insanlığın yüz karasısınız. Gazze’de çocuklar ölürken siz neredesiniz, uyanın artık.” ifadelerini kullandı.

Tunus’ta İsrail’in Filistin’e saldırılarının başlamasının ardından başta başkent olmak üzere ülke genelinde onlarca Filistin’e destek gösteri düzenledi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırıya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 309’u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 2 bin 913’ü çocuk ve 1709’u kadın, 397’si yaşlı olmak üzere 7 bin 28 kişiyi öldürdüğünü, 18 bin 484 kişiyi de yaraladığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 100’ün üzerinde Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışma bölgelerinde, çoğu İsrail bombardımanında 25 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail- Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 45 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6, Hamas’tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx