THE 2024 alan sıralamasında ODTÜ ilk 100’de

Hürriyet’in haberine göre, İngiliz üniversite derecelendirme kuruluşu THE, beşeri bilimler, iktisadi ve idari bilimler, sağlık, eğitim, bilgisayar, yaşam ve sosyal bilimler, psikoloji, fizik ve mühendislik olmak üzere toplam 11 alanda en iyi üniversiteler listesini yayınladı. 20’nci kez yayınlanan sıralamada 108 ülke ve bölgeden 1904 üniversite değerlendirildi. 18 kriterin baz alındığı sıralama için 16.5 milyon araştırma makalesi ve 134 milyon alıntı incelendi.

TÜRKİYE’DEN 30 ÜNİVERSİTE

Türkiye’nin en başarılı olduğu alan eğitim bilimleri oldu. ODTÜ’nün 83’üncü sırada yer aldığı listede ülkemizden 30 üniversite kendine yer buldu. ODTÜ’yü 201-250 bandından Boğaziçi ve 301-400 bandından Hacettepe Üniversitesi takip etti. Yıldız Teknik, Bahçeşehir ve Bartın Üniversiteleri de ilk 500’de yer alan diğer üniversiteler oldu. İktisadi ve idari bilimler alanında ise Türkiye’den 18 üniversite yer aldı. Koç, Sabancı, Bilkentve ODTU bu alanda listede ilk 500’de yer alan kurumlar. Dünyada ilk 3 sıralaması ise şöyle: Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Stanford ve Harvard Üniversitesi.

REKTÖR KÖK: ÇALIŞMALARIMIZIN KARŞILIĞINI ALIYORUZ

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, başarının sırrını şu sözlerle anlattı: “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız bu yıl, geleceğin parlak beyinlerini yetiştirmeye yönelik bilimin önemine inanan, dünyadaki gelişmeleri takip eden, uygulayan ve hatta öncü olan öğretmenlerin yetiştirilmesine olanak sağlayacak eğitim alanında dünyada 83’üncü sırada yer almamız, bizlere doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. THE tarafından açıklanan Eğitim alan sıralamasında daha önceki yıllarda olduğu gibi, Türkiye’deki en iyi üniversite olmaya devam ettik. Tüm alanlarda sürekli yükselen bir çizgide yer alan ODTÜ, eğitim alanında daha önce de olduğu gibi Türkiye’nin en iyi üniversitesi oldu. Daha önceki sıralamalarda da eğitim alanında ilk 100’de yer alan üniversitemiz, konumunu şu anda ilk 100 içerisinde daha da yukarı taşıdı. ODTÜ’nün dünyadaki eğitim çalışmalarına katkısı çok büyük.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx