Japon deprem uzmanı binaları tek tek inceledi… Tehlikeye dikkat çekti

Japon yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, bir yapı kimyasalları firmasının deprem eğitim tırı ile Türkiye’nin deprem bölgelerinde deprem ve bina güçlendirmesi eğitimi veriyor.

Firma ve Moriwaki, Hatay, Adana ve Osmaniye’den sonra Kahramanmaraş ile Elbistan’da deprem bilgilendirme toplantıları düzenledi.

Moriwaki, sektör profesyonellerine depremin nedenleri, etkileri, zararlarını azaltma yöntemleri, bina güçlendirme yöntem ve uygulamaları, deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler gibi konuları anlattı.

Ayrıca Moriwaki, Japonya’da uygulanan deprem yönetimi ve afet müdahale sistemleri hakkında da bilgi verdi.

“KAHRAMANMARAŞ’TA BÜYÜK DEPREM BEKLENMİYOR”

Moriwaki, Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından bölgedeki riskin azaldığını dile getirerek, “Artık bu bölgede biriktirdiği enerjiyi attı. 7 büyüklüğünün üzerinde bir deprem 100-150 senede bir oluyor. Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem 500 senedir bekleniyordu ve yerden çok yakın bir mesafede oldu. O nedenle de etkisi büyük oldu. Artık bu bölgede büyük bir deprem beklenmiyor” dedi.

“TÜRKİYE’DE YAPI STOĞUNUN YÜZDE 50’Sİ YÖNETMELİĞE UYGUN DEĞİL, SEBEBİ İMAR BARIŞI”

Japon uzman Moriwaki, Türkiye’nin yapı karnesini değerlendirirken 21 milyonu aşan yapı stoğunun yüzde 50’sinin yönetmeliklere uygun olmadığını söyledi. Bunun sebebinin ‘İmar Barışı’ olduğunu dile getiren Moriwaki, “Japonya’da imar barışı diye bir şey yok. Japonya’da bizlere deprem, eğitimle öğretiliyor. Anaokulunda oyun oynarken bizlere eğitim veriyorlardı. Türk halkında ise panik var. Bunlar için eğitim şart” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE ÇOK FAZLA BİNADA ASMOLEN UYGULANMIŞ”

Kahramanmaraş ile Elbistan’da depremden hasar gören ve yıkılmayı bekleyen binaları da inceleyen Moriwaki, mevcut binalardaki ‘asmolen tavan’ uygulamasının tehlikesine dikkat çekerek şunları söyledi:

-Deprem bölgelerinde çok fazla asmolen sistemi görüyoruz. Türkiye’de çok sayıda binada asmolen kullanılmış.

-Ama Japonya’da asmolen sistemi yok, yasak. Türkiye’de de 2018’de yapılan yönetmelik değişikliği ile asmolen uygulaması yasaklandı. Yeni binalarda kesinlikle asmolen sistem yapmamak lazım. Mevcut binaları da düzeltmek ve güçlendirmek gerekiyor.

“DEPREM EĞİTİMİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİM”

Kahramanmaraş ve Elbistan’daki toplantılarda depreme karşı eğitimin büyük önem taşıdığını söyleyen Yoshinori Moriwaki, “Ben Türkiye’de yaşıyorum, evim burada. Dünyanın herhangi bir ülkesinde ‘Türkler sağlam bina yapar’ deninceye kadar eğitimlere ve mücadeleye devam edeceğim” dedi. Moriwaki, Kahramanmaraş ve Elbistan’dan sonra Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Elazığ ve Erzincan’da da deprem eğitimleri vermeye devam edecek.

ASMOLEN UYGULAMASI NEDİR?

Asmolen, binalarda tavan inşası yapılırken döşemelerin aralarına yerleştirilen tavanın daha düzgün durmasını sağlamak amacıyla doldurulan malzemeye verilen addır.

1999 depreminde asmolen döşemelerin dolguları yuvalarından çıkıp daire içindeki insanların üzerlerine düşmesi nedeniyle pek çok insan hayatını kaybetmişti.

Adapazarı Depremi’nden sonra deprem riski yüksek bölgelerde asmolen döşemeli bina yapımı yasaklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx