Gazze Kasabı Netanyahu’ya Ülkesinden Şok

İsrail hükümetini, Gazze’de Filistin halkına yönelik soykırım yapmakla suçlayan bir grup Yahudi gösterici, Tel Aviv’de yaptıkları eylem ile derhal ateşkes çağrısında bulundu.

AA muhabirine konuşan göstericilerden Ariel Davidov, İsrail hükümetini ve polisini savaş karşıtı sesleri bastırmakla suçladı.

Gazze’de Filistinlilere yönelik soykırım uygulandığını ve bundan İsrail ile ABD’nin birlikte sorumlu olduğunu dile getiren Davidov, “Savaş karşıtı gösteri düzenlemek isteyen insanlar gözaltına alınıyor, şiddete maruz kalarak bastırılıyorlar. Bu düzenlediğimiz protesto Gazze’de işlenen soykırıma karşı bir protesto” ifadelerini kıllandı.

İsrail’de kendisi gibi düşünenlerin çok az olduğunu belirten Davidov, bu az sayıdaki farklı sesin de bastırılmak istendiğini kaydetti.

Toplumsal Mücadele Hareketi üyesi İsrailli Yaşa Marmer de gösteriye İsrail ordusunun bir an önce Gazze’den çekilmesi ve Filistinlilere yönelik katliama son vermesi çağrısında bulunmak için katıldığını söyledi.

Netanyahu hükümetinden Gazze’deki İsrailli esirleri geri getirmek için tüm Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını içeren anlaşma yapmasını istediklerini ifade eden Marmer, “Gazze’de yaşananlar eşi görülmemiş derecede korkunç bir katliam. 20 bin insan katledildi. Gazze’de çok tehlikeli boyutta soykırım belirtileri, açlık, susuzluk var. Salgın hastalıklar var. Burada çocuklar ve ailelerden bahsediyoruz. Bu nedenle saldırıların durması, ateşkes olması çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.

Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin yakınları da, Binyamin Netanyahu hükümetinin bir an önce bir esir takası anlaşması yapması talebiyle gösteri düzenledi.

7 Ekim’den bu yana Gazze’de tutulan İsrailli esirlerin ailelerinin oluşturduğu Rehineler ve Kayıp Aileleri Forumu, Tel Aviv’de İsrail ordu karargahının önündeki “Rehineler Meydanı” adını verdikleri alanda toplandı. Yüzlerce İsrailli de ailelere destek olmak için alana geldi.

İsrail hükümetinden Gazze’deki esirleri geri getirmek için bir an önce esir takası anlaşması yapmasını isteyen göstericiler sık sık “hemen şimdi” sloganları attı.

İsrail ordusunun 15 Aralık’ta Gazze’de 3 İsrailli esiri “yanlışlıkla” öldürdüğünü duyurması, Gazze’deki Filistin direniş hareketi Hamas’la yeniden bir esir takası anlaşmasına varılarak esirlerin geri getirilmesi için İsrail hükümetine yönelik toplumdan gelen çağrıları artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx