Bitcoin Kan Kaybediyor: İşte Düşüşün Nedenleri ve Sıradakiler!

Bitcoin, Çarşamba günü işlem saatlerinde %1,2’lik bir düşüşle 27.000 doların hemen üzerine yerleşti. Bu düşüş, Filistin-İsrail çatışmasında tırmanan gerilimin kripto para piyasasına gölge düşürmesi ile geldi. Böylece yatırımcıların daha riskli varlıklara olan güvenini aşındırmasıyla gerçekleşti. İşte detaylar…

Bitcoin fiyatında aşağı yönlü seyir

Bu haftanın başlarında trader ve uzmanlar,  Bitcoin fiyatının aşağı yönlü bir seyir izleyeceğini öngörmüştü. Bu beklentinin ardındaki mantık, yatırımcıların geleneksel hisse senetlerinden ve diğer yüksek riskli varlıklardan uzaklaşarak bunun yerine altın ve petrol gibi emtiaları tercih etme eğiliminin artması oldu. Geçtiğimiz hafta altın ve petrol fiyatları %6’ya varan oranlarda artarak riskten kaçınan yatırımcılara sığınak oldu.

Geçtiğimiz 24 saat içinde verilere göre Bitcoin ve altcoinler, kripto piyasası toplu olarak %1,6’lık bir düşüş yaşadı. En büyük ikinci kripto para birimi olan Ether %2,2 oranında düşerek haftalık kayıplarını %5’in üzerine çıkardı. XRP, altcoinler arasında en sert darbeyi aldı ve %3’lük önemli bir değer düşüşüne tanık oldu. Geniş çaplı bir geri çekilmede, diğer büyük tokenlar da fiyat düşüşleri yaşadı. Polkadot’un DOT’u ve Polygon’un MATIC’i %3’lük bir düşüş kaydederken, Tezos‘un XTZ’si %8 oranında değer kaybetti. İlginç bir şekilde, Render Network’ün RNDR’si, son 24 saat içinde %3’lük bir kazançla büyük hacimli tokenlar arasında tek göze çarpan performans gösteren token oldu.

Şimdi neler olacak?

FxPro piyasa analistleri günlük analizlerinde, Bitcoin’in geçen hafta 28.000 dolar seviyesini aşma girişiminin, fiyatı 27.000 dolara geri iten bir “satış dalgasını” tetiklediğini belirtti. Bu satış baskısı, yatırımcıların fonlarını henüz yüksek riskli varlıklarda tutmaya hazır olmadıklarını gösteriyor. Bitcoin’deki düşüşün geleneksel piyasalarda, özellikle de Salı günü ABD hisse senetlerinde görülen kazançlarla birlikte risk iştahında belirgin bir canlanmaya denk gelmesi özellikle ilgi çekici. FxPro analistleri bu paradoksu, potansiyel temerrüt endişelerinin yatırımcı davranışını bir varlık sınıfından diğerine toplu fon çıkışından daha fazla etkilediği ABD borç piyasalarında Pazartesi günü yaşanan olaylara bağladı.

Mevcut durum, kripto para piyasasının hem jeopolitik gerilimlere hem de daha geniş ekonomik eğilimlere olan duyarlılığının altını çiziyor. Yatırımcılar temkinli davranıp güvenli liman arayışına girdikçe, Bitcoin ve diğer kripto paralarda önümüzdeki günlerde volatilite artabilir. Böyle bir ortamda uzmanlar, Bitcoin ve daha geniş kripto piyasasının bu değişen gelgitlere nasıl tepki verdiğini ve jeopolitik manzaradaki gelişmeleri yakından izleyecektir. Şimdilik, Bitcoin’in konumu belirsizliğini koruyor. 27.000 dolar kritik bir destek seviyesi olarak hizmet veriyor ve gelecekteki yörüngesi Orta Doğu dinamikleri ve piyasa duyarlılığı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx