Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin’den yeni binaya övgü: Artık her savcının kendi odası var

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, 16-18 Haziran tarihlerinde Filistin’in Ramallah kentinde, “Etkin ve Uzman Adalet Hizmetine Erişim” başlığıyla düzenlenen 10. Başsavcılık Forumu’na katıldı. Filistin Başsavcılığı’nın bu yıl İtalya Başsavcılığı ile ortaklaşa düzenlediği ve 15 ülkeden yargı mensuplarının katıldığı aktiflikte konuşan Şahin, forum kapsamında adalete erişim konusunda alternatif tahlil yollarını tartıştıklarını kaydetti.

‘ADALETİN İŞ YÜKÜNÜ AZALTMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Şahin, forumda, “adaletin iş yükünün, mahkeme basamağına gelmeden, uzlaşıyla ve arabuluculuk teknikleriyle nasıl azaltılabileceği konusunda sunumlara yer verildiğini” kaydederek, “Yargıtay Genel Sekreterimiz adalete erişim konusunda Yargıtay uygulamalarını anlattı. Herkes kendi ülkesindeki adalete erişim konusunda ne üzere uygulamalar var bunları paydaşlarıyla, öbür ülkelerin başsavcıları ve yargı makamlarıyla paylaştı” dedi.

‘İŞ YÜKÜ 92 BİN EVRAKA İNDİ’

Yargıtay’ın iş yükü, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın belge sayıları konusunda yaptıkları çalışmalara da değinen Şahin, “Geçtiğimiz perşembe günü prestijiyle Yargıtay Başsavcılığımızdaki iş yükü 92 bin evraka indi. Aşağı üst her ay ortalama 15 bin evrak geliyor. Buna karşın iş yükümüz 92 bine kadar indi” dedi.

Şahin, 50 binden az evrak hedeflediklerini kaydederek, “100 binin altına indik. Yıl başına gerçek da 50 binin altına indirmeye uğraş göstereceğiz” diye konuştu.


Yargıtay Hizmet Binası

‘ÇOK NEZİH BİR ORTAM VAR’

Şahin, Yargıtay’ın Ankara Ahlatlıbel’de inşa edilen ve 1 Eylül 2021’de açılışı yapılan yeni hizmet binası için de, “Eskiden savcılar 2-3 kişi tıpkı odada oturuyordu. Lakin şu anda her savcının kendi odası var. Çok nezih bir ortam var ve çalışma kurallarına daha müsait” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.