Varlık Barışı’nda müracaat mühleti uzatıldı

Posted by

Yurt dışındaki varlıklarını Türkiye’deki banka yahut aracı kurumlara bildiren gerçek ve hukuksal şahıslar, bunları serbestçe tasarruf edebilecek, vergi dairelerine rastgele bir bildirimde bulunmayacak. Bildirilen varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak.

Bu karardan faydalanılabilmesi için bildirilen varlıkların 3 ay içinde Türkiye’ye getirilmesi yahut ülkedeki banka ya da aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi gerekecek. Uygulamadan Türkiye’de bulunan fakat yasal defter kayıtlarında yer almayan varlıkları olan mükellefler de yararlanabilecek.

VARLIKLARIN TÜRK LİRASI KARŞILIĞI BEDELLERİ TEMEL ALINACAK

Gerek yurt dışında bulunan varlıkların banka yahut aracı kurumlara gerekse yurt içinde bulunan varlıkların vergi dairelerine bildirilmesinde, Türk lirası cinsinden para prestiji (nominal) kıymetiyle, altın rayiç bedeliyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuruyla hesaplanacak.

Menkul değer ve başka sermaye piyasası araçlarından hisse senetleri, varsa borsa rayiciyle, borsa rayici yoksa rayiç bedeliyle, bu bedel tespit edilemiyorsa alış bedeliyle, alış bedeli de aşikâr değilse prestiji (nominal) bedeliyle hesaplanarak Türkiye’de değerlendirilebilecek.

Bildirimlerde kelam konusu varlıkların Türk lirası karşılığı bedelleri temel alınacak. Detaylı bilgilere Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın internet sayfasında “Hızlı Erişim” alanında yer alan Varlık Barışı mikro sitesinden, Başkanlığın doğrulanmış toplumsal medya hesaplarından, Vergi Bağlantı Merkezi’nden (VİMER) yurt içi aramalar için “189”, yurt dışı aramalar için ise “0090–312-189-1122” numaralı telefon çizgisinden ulaşabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.