Üniversiteli kız ile komşusu ortasındaki davada savcı: Hakaretler karşılıklı

İzmir’de komşusu olan genç kızlara ‘Üzerinize mermi boşaltacağım’ dediği gerekçesiyle hakkında ‘silahla tehdit’ ve ‘hakaret’ hatalarından dava açılan D.Ö. ile birebir olay nedeniyle hakkında ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ cürmünden dava açılan Sevda Berna Güntekin için savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, hakaretin karşılıklı olması nedeniyle hem D.Ö. hem de Sevda Berna Güntekin’in bu hatadan beraatlarını talep etti. 

Üniversite öğrencileri Sevda Berna Güntekin ve Derya Kılıç, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı 12 Nisan’da, Konak ilçesindeki meskenlerinde otururken gelen sesleri duyup, balkona çıktı. Pencereden kendilerine seslenen yan binadaki komşuları D.Ö. teze nazaran kendilerine silah gösterdi.

“YÜZÜNÜZE TÜKÜRÜP CORONA VİRÜS BULAŞTIRACAĞIM”

Savcılığa cürüm duyurusunda bulunan Sevda Berna Güntekin verdiği sözde, “Buna mermi doldurup, üzerinize boşaltacağım diye bağırdı. Kendisi alkollüydü. Bize, ‘Sizi kızıl bir bayana dövdüreceğim. Yüzünüze tükürüp corona virüs bulaştıracağım. Donunuzu indirip görüntüye çekeceğim’ üzere laflar etti. Biz içeriye girince de ‘Çıkın dışarı olar’ diyerek bağırdı. Ben polisi ararken, o sırada mesken arkadaşım Derya Kılıç bu anları cep telefonu kamerasıyla kaydetti” dedi.

Güntekin ile Kılıç, gelen polislerle emniyete gidip D.Ö.’den şikayetçi oldu. Şikayet üzerine polis D.Ö.’yü gözaltına aldı. Sonraki süreçte Kılıç, D.Ö. hakkındaki şikayetini geri çekti.

“TABANCA DEĞİL, SİGARA SARMA MAKİNESİYDİ”

Olayla ilgili soruşturma başlatan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, D.Ö.’nin de sözünü aldı. D.Ö., “Söylediğimi sav ettikleri hiçbir şeyi söylemedim. Elimdeki de tabanca değil, sigara sarma makinesiydi. Asıl onlar bana küfür edip, ‘Senin anneni dağa kaldıracağız. Seni şişenin üzerine oturtacağız’ üzere laflar ettiler” diye konuştu. Soruşturmayı tamamlayan savcılık, D.Ö. hakkında ‘silahla tehdit’ ve ‘hakaret’, Sevda Berna Güntekin hakkında ise ‘hakaret’ ve ‘tehdit’ cürümlerinden dava açtı.

‘ONLAR BENİ TEHDİT ETTİ’

Davanın evvelki duruşmalarında sözü alınan D.Ö., olay günü pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasağı olduğunu belirterek, “Annem apartmanın çatısındaydı. ‘A…s…’ diye bir küfür gelince cama çıktım. Sevda Berna Güntekin’in elinde limon vardı. Bana ‘keltoş’ üzere laflar söyleyip dalga geçerek, küfürler savurmaya başladı. Karşılıklı küfürleştik. Sonra Derya Kılıç görüntüye çekmeye başladı. Katiyen tehdit etmedim, yalnızca karşılıklı küfürleşme oldu. Tabancayla tehdit ettiğim de hakikat değildir, Sevda bana ‘Elindeki silah mı’ diye sorunca ben de o sırada elimde olan sigara sarma makinesini gösterip, ‘Aha bak mermiyi dolduruyorum’ dedim, onlar benimle dalga geçince ben de onlarla geçmek istedim. Savcılıkta da verdiğim sözdeki üzere, asıl onlar beni tehdit etti” sözünü kullandı.

HER İKİ TARAFA DA ‘TEHDİT’ KABAHATİNDEN CEZA İSTEMİ

Davanın İzmir 32’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmasında savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, hakaretin karşılıklı olması nedeniyle hem D.Ö. hem de Sevda Berna Güntekin’in bu cürümden beraatlarını talep etti. Savcı, D.Ö.’nin ‘silahla tehdit’ değil, ‘tehdit’ cürmünden ceza almasını istedi. Güntekin’in de ‘tehdit’ hatasından cezalandırılması talep edildi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.