UNESCO tsunami riski altındaki kentleri açıkladı: İstanbul da listede

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) yayımladığı yeni raporunda, meydana gelebilecek bir tsunaminin Akdeniz yahut yakınındaki büyük kentleri vurabileceği belirtildi. Raporda ayrıyeten, tsunamilerin meydana geldiği Pasifik ve Hint Okyanusu’ndaki toplulukların ekseriyetle tehlikelerin farkında olduğunu lakin Akdeniz de dahil olmak üzere öteki kıyı bölgelerde hafife alındığını söyledi.

Yayımlanan raporda, Marsilya, İskenderiye, İstanbul, İspanya’nın Atlantik kıyısında Cádiz yakınlarındaki bir kasaba olan Cannes ve Chipiona’nın risk altında olduğu belirtildi. UNESCO tarafından açıklanan bu yeni beş risk altındaki kent ve bölgede, 30 yıl içinde bir metreden daha yüksek bir tsunaminin ortaya çıkma ihtimalinin neredeyse yüzde 100 olduğu aktarıldı.

UNESCO’DAN ‘TSUNAMİYE HAZIR PROGRAMI’

UNESCO, bu bölgelerin, daha evvel açıklanan 21 ülkedeki öteki 40 “tsunamiye hazır” kasaba ve kente katılacağını vurguladı. “Tsunamiye hazır” programının emeli, risk altındaki tüm toplulukların 2030 yılına kadar oluşabilecek bir tsunami durumunda ne yapacaklarını bilmelerini sağlamak. Program ile ilgili konuşan UNESCO Baş Tsunami Uzmanı Bernardo Aliaga, “2004 ve 2011’deki tsunamiler bir uyandırma davetiydi. 2004’ten bu yana çok yol kat ettik. Bugün daha inançtayız. Lakin hazırlık konusunda boşluklar var ve güzelleştirmemiz gerekiyor, ikazların ziyaretçiler ve topluluklar tarafından anlaşıldığından emin olmamız gerekiyor” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.