Twitter, 44 milyar dolarlık muahededen çekilen Elon Musk’a dava açtı

Posted by

Reuters

Twitter, dünyanın en güçlü insanı Elon Musk’ı, daha evvel kelam verdiği satın alma muahedesine uyması için mahkemeye verdi.

Musk, haftalar süren tartışmalı açıklamaların akabinde Cuma günü, 44 milyar dolar teklif verdiği Twitter’ı satın almaktan vazgeçtiğini açıklamıştı.

Twitter’ın uydurma ve bot hesapların sayısıyla ilgili kendisine bilgi vermeyi reddettiğini savunan Musk, muahededen çekilmesinin sebebi olarak da bunu gösterdi.

Şimdi Twitter, ABD’nin Delaware eyaletindeki mahkemede Musk’ın daha evvel imzaladığı satın alma muahedesine uyması için türel yolları deneyecek. Musk’ın Twitter’la yaptığı satın alma mutabakatında pay başına 54,20 dolar ödemesi öngörülüyordu.

Açılan davayla ilgili açıklamada “Twitter’ı kamuoyunda alay konusu yapacak bir şov başlatıp teklifte bulunmak ve akabinde satıcı dostu bir muahede imzalamakla birlikte Musk muhakkak ki -Delaware mukavele hukukuna bağlı olan öbür tüm taraflardan farklı olarak- kararını değiştirmekte; şirketi karalamakta; operasyonlarına ziyan vermekte; pay sahiplerinin kıymetini düşürmekte ve geri çekilmekte özgür olduğunu düşünüyor” sözlerine yer verildi.

Açılan davada Musk, “Twitter’a ve işlerine olumsuz bir manzara veren” bir dizi birleşme muahedesi ihlâliyle suçlanıyor.

Twitter’ın yöneticisi Bret Taylor, Musk’ı mukaveleyle bağlı olduğu taahhütlerden sorumlu tutmak istediklerini açıkladı.

Taylor’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamanın akabinde Musk da tekrar Twitter hesabından “Oh, ironi” sözünü paylaştı.

Dava belgesinde Musk’ın muahededen “kişisel çıkarına daha fazla hizmet etmediği için” çekildiği öne sürülüyor.

Tesla’nın sahibi olan Musk’ın Twitter’la satın alma muahedesi imzalamasının akabinde borsanın düştüğü, Tesla paylarının de paha kaybettiği hatırlatılıyor ve “Musk’ın şahsî servetinin çapası olan Tesla’daki payları, Kasım 2021’deki doruğun akabinde 100 milyar dolardan daha fazla kıymet kaybetti. Bu sebeple Musk mutabakattan çekilmek istedi. Birleşme muahedesinin öngördüğü formda piyasadaki düşüşün sonuçlarıyla baş etmek yerine Musk, bunu Twitter’ın hissedarlarına ödetmek istiyor.” sözleri kullanılıyor.

Twitter’ın pay fiyatı son bir ay için yüzde 8’den daha fazla düştü ve Mayıs’ta 50 doların üzerinde olan yüksek fiyatlar süratle inişe geçti. Tıpkı sırada Musk, Twitter’daki geçersiz ve bot hesapların sayısını sorgulamaya başladı ve “anlaşmanın süreksiz olarak askıya alındığını” duyurdu.

Cuma günü de Musk, mutabakattan çekildiğini duyurdu. Twitter’ın birtakım yöneticilerini misyondan almasının da “şirketin yükümlülüklerini yerine getirmediğinin göstergesi olduğunu” savundu.

Şirket de karşılık olarak muahedeyi, metinde yer alan fiyatlara bağlı kalarak sürdürmek için tüzel yollara başvuracağını açıkladı.

Salı günü şirketin payları yüzde 4’ten daha fazla bedel kazandı. Lakin pay fiyatı hâlâ Musk’ın 54,20 dolarlık teklifinden yaklaşık 20 dolar daha düşük.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.