Türk Devletleri Teşkilatı'ndan Kazakistan'a destek

Türk Devletleri Teşkilatı’ndan Kazakistan’a destek

Posted by

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), mevcut krizi aşmada Kazakistan’a gereken desteği vermeye hazır olduğunu yineledi.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın Dışişleri Bakanları Konseyi Kazakistan’daki olaylar nedeniyle çevrim içi olarak olağanüstü toplantı düzenledi.

Görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada, Kazakistan’ın barış istikrarının öneminin altı çizerek, Kazakistan ve ülkenin kardeş halkına olan kararlı desteklerini yineledi. 

Açıklamada, zarar verici şiddet ve yıkıcı eylemler kınanarak, Kazakistan yönetiminin, ülkede anayasal düzeni bozmayı amaçlayanlara karşı terörle mücadele operasyonlarına desteğin altı çizildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in kardeş Kazakistan halkının refahını artıracak reform gündemine de destek verildiği söylenerek, konuyla ilgili yakın istişare içinde kalma konusunda mutabakata varıldığı kaydedildi.

ÇAVUŞOĞLU: KAZAKİSTAN’IN YANINDAYIZ

Bugün Kazakistan gündemiyle çevrim içi olarak düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı’na katılan Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu, kardeş Kazakistan’ın zor gününde yanlarında olmayı bir borç bildiklerini belirterek “Bundan sonra da üzerimize ne düşerse tüm imkanlarımızla Kazakistan’ın yanındayız ve tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

YENİ BAŞBAKAN BELLİ OLDU

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede yaşanan protestoların ardından görevden aldığı Başbakan Askar Mamin’in yerine geçici başbakan atadığı Başbakan Yardımcısı Alihan İsmailov’un adaylığını parlamentonun onayına sundu.

61dd55a870380e130c813e54.png

Oturuma katılan 89 milletvekilinin İsmailov’un adaylığını onaylamasının ardından Tokayev, İsmailov’un atanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Ülkede yılın ilk günlerinde akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların protesto edilmesinin ardından Başbakan Askar Mamin, görevinden alınmıştı. Geçici olarak Başbakanı Yardımcısı olarak atanan 49 yaşındaki İsmailov, 2019’da maliye bakanı olarak görev yapmıştı.

61dd55c870380e130c813e56.png

10 OCAK ULUSAL YAS

Kazakistan’da akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların ardından düzenlenen protestoların şiddetli olaylara dönüşmesi sonucu 164 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, hayatını kaybeden vatandaşlar için 10 Ocak’ta ulusal yas ilan edilmesi kararını aldığını açıklamıştı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.