Tokayev: Kazakistan’daki KGAÖ Barış Gücü geri çekilecek

Tokayev: Kazakistan’daki KGAÖ Barış Gücü geri çekilecek

Posted by
Tokayev: Kazakistan’daki KGAÖ Barış Gücü geri çekilecek

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, “KGAÖ Barış Gücü iki gün sonra aşamalı şekilde Kazakistan’dan çıkmaya başlayacak,” diyerek, gerçekleşecek olan çekilme sürecinin en fazla 10 gün süreceğini açıkladı. 

Tokayev, düzenlenen parlamento oturumunda video konferans yoluyla konuşma yaptı. Ülkede yaşanan olaylarda, Ulusal Güvenlik Komitesinin milli güvenlik tehditlerini gözden kaçırdığını belirten Tokayev, terörle mücadele operasyonlarının akut aşamasından geçtiğini ve tüm bölgelerde durumun istikrarlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Tokayev ayrıca devlet temsilcilerine yaptığı çağrıda, yasal gerekliliklere uymayanlar için de sorumluluğun sıkılaştırılmasını istedi.

61dd2eef70380e130c813e05.png

KAZAKİSTAN’DAKİ PROTESTOLAR

Kazakistan’da 2 Ocak’ta Mangistau bölgesindeki Zhanaozen ve Aktau’da akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasına karşı halk sokaklara dökülmüş, protestolar iki gün sonra Almatı ve ülke genelindeki diğer şehirlere yayılarak şiddetini arttırmıştı. Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ayaklanmadan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etmesine rağmen protestocular geri adım atmamıştı.

Gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında sık sık çatışmalar yaşanırken, ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti. Cumhurbaşkanı Tokayev ülkedeki olayların arkasında “teröristler” olduğunu ifade etmiş, şiddetin bastırılması için Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın üye olduğu Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden (KGAÖ) yardım istemişti. Örgüt, Kazakistan’daki durumu istikrara kavuşturmak için ülkeye barış gücü göndermişti. Protestoların sırasında 164 kişi hayatını kaybederken, şu ana kadar 7 bin 939 kişi ise gözaltına alındı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.