TBB Lideri Sağkan’dan Metin Feyzioğlu’na karşılık: ‘Kaybetmenin travmasını atlatamamış’

Türkiye Barolar Birliği Lideri Avukat Erinç Sağkan, Gümüşhane Belediye Lideri Ercan Çimen, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ve Gümüşhane Başsavcısı Veli Eciri makamında ziyaret etti.

Ziyaretlerinden sonra açıklamalarda bulunan Sağkan, Türkiye Barolar Birliği’nin misyonu ve yetkisinin avukatlık kanunda belirlendiğini belirterek şöyle konuştu:

“Avukatlık kanunu açıktır. TBByi bir meslek örgütü olarak, mesleğin problemlerini çözmek, tahlili için uğraş sarf etmek ve meslektaşların sıkıntılarıyla ilgilenir. Bunların yanına hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını, insan haklarını korumak ve bu kanunlara işlevlik kazandırmaktır. Genel heyetimizde bir kelam vermiştik. Baro, avukat yalnız ve hiçbir yurttaşımız savunmasız kalmayacak. Bu sözümü kanundan aldığımız yetki çerçevesinde yerine getirmeye çalışan bir meslek örgütüyüz.”

TBB’nin evvelki periyot Lideri Metin Feyzioğlu’nun özel bir televizyon kanalında birlik hakkındaki açıklamalarını da kıymetlendiren Sağkan, şu tabirleri kullandı:

“Tabi ki seçimler kazanılır ve kaybedilir. Fakat kaybetmenin travmasını atlatamamış olmayı kamuoyunun takdirine bırakmak gerekiyor. Sayın birlik lideri konuşmasında kendisini sayın Cumhurbaşkanı ile eşitleyen bir telaffuzda bulundu. Bu travmanın artık bu noktaya gelmesini üzüntülüyle karşıladığımı söz etmek istiyorum.TBB’nin siyasi iktidarlarla hiçbir vakit bir alıp veremediği durum olmaz. TBB bu ülkede hukukun üstünlüğünün sağlanmasında garanti merkezi olan bir kurumdur. TBB insan haklarının savunmasında yurttaşı yalnız bırakmayacak bir kurumdur. Bizim sonlarımız, yetkilerimiz, vazifemiz kanunla belirlenmiştir. TBB kanunla belirlenen vazifelerini sorumluluklarını en güzel halde yapmaya çalışmaktadır.”

Sağkan’ın karşılık verdiği Feyzioğlu, “Metin Feyzioğlu meslektaşlarına kırgın mı?” sorusuna şu karşılığı vermişti: “Hayır. Hiçbir kırgınlığım yok. Esasen bunun üstüne bir hizmet aşkıyla yanan bir beşerim, hizmet ettim, o periyot benim için bitti, kapandı. Artık diyeceksiniz ki, neden eleştiriyorsun yeni yönetimi… Çok kısıtlı eleştiriyorum. Eleştirmeye girecek olsam bunun 10 katını, 100 katını hak edecek işler yapıyorlar lakin öbürleri yapsın istiyorum eleştiriyi… (…) Bu arkadaşlarımızın talip olurken tek projeleri Metin Feyzioğlu’nun ‘altı benzemez’ olarak devirmek olduğu için, bir proje geliştirme durumunda değiller. Bunların bir tek ortak noktası vardı, Metin Feyzioğlu’nu gönderelim, yerine ne yapalım, öteki projeleri yok. Seçildiği günden bu yana bu arkadaşlarımız, Metin Feyzioğlu’nu devirdik sıra öbür tek adamda. Direkt doğruya siyasettir bu. Metin Feyzioğlu’nu devirdik artık sıra Tayyip Erdoğan’ı devirmekte! Metin Feyzioğlu gitti, öteki diktatörün devrilmesine sıra geldi gibi… CHP’nin programlarına katılma, HDP’nin programlarına katılma… Özetle şu: benim üstümden, bana vurarak ve artık tenkit sonunu çok zorlayan cümleler ve hücumlarda bulunarak siyasetlerine devam ettikleri sürece, ben de gördüğüm her şeyi değil, lakin artık görmemenin mesleğime saygısızlık olacağını düşündüğüm fahiş mevzuları lisana getiririm. Zira benle siyaset yapmaya devam ediyorlar, projeleri yok!”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.