Son dakika... Nükleer enerji "yeşil" mi oluyor? | Video Haber

Son dakika… Nükleer enerji “yeşil” mi oluyor? | Video Haber

Posted by

AB KOMİSYONU ÖNERDİ, ALMANYA TEPKİ GÖSTERDİ

Avrupa Birliği Komisyonu, nükleer enerji ve doğalgazı sürdürebilir olarak yeşil kategoride sınıflandırmak istedi. Alman çevreciler ve Yeşiller Partisi tepki gösterdi.

Almanya, bu yıl son 6 nükleer güç santralinden 3’ünü kapatmaya hazırlanırken çevreciler, AB Komisyonu’nun kararıyla şoke oldu. AB Komisyonu’nun önerisinde sistemlerin en son teknik standartları karşılaması ve en geç 2050 yılına kadar yüksek seviyeli radyoaktif atıkların imha tesisinin işletilmesi için özel bir plan sunulması halinde, yeni nükleer santrallere yapılacak yatırımların yeşil olarak sınıflandırılacağı belirtiliyor.

Komisyon, doğalgazda da belli şartların yerine getirilmesi durumunda enerji üretiminde yeşil sınıflandırma öngörüyor. Buna göre doğalgazdan enerji üretiminde emisyon hacmi miktarı, kilovat saat başına 270 gram karbondioksiti geçmemesi gerekiyor.

Komisyonun önerisinin ardından ilk tepki, Alman Yeşiller Partisi’nden geldi. Parti üyeleri, önerinin büyük hayal kırıklığını yarattığını savundu. Öte yandan Avrupa Birliği’nin bu yöndeki önerisinin Almanya’daki üçlü koalisyon hükümetinin ilk kriz testlerinden birini yaratabileceği üzerinde duruluyor.

Nükleer enerjinin “sürdürülebilir” olarak sınıflandırılmasına Almanya’nın yanı sıra İspanya, Avusturya ve Lüksemburg da karşı çıkıyor. Fransa, Çekya ve Finlandiya ise nükleer enerjinin tasarıda yer almasına destek veriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.