Sıfırcı öğretmene beraat kararını Yargıtay bozdu!

Dairenin kararına nazaran, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Adana’daki bir lisede vazifeli olan matematik öğretmeni, 5 öğrencisine imtihanda almaları gerekenden daha düşük not vererek dersten kalmalarına sebebiyet verdi.

Öğrencilerin şikayetleri üzerine başlatılan soruşturma sonrası öğretmen hakkında, “görevi berbata kullanma” cürmünden dava açıldı. Yargılamayı yapan Adana 22. Asliye Ceza Mahkemesi, sanık öğretmenin beraatine hükmetti.

Beraat kararına yapılan itiraz üzerine dava belgesi, Yargıtay 5. Ceza Dairesine geldi. Temyiz istemini görüşen Daire, öğretmen hakkındaki beraat kararını bozdu.

KARARIN MÜNASEBETİNDEN

Dairenin bozma kararında, lokal mahkemenin karar vermeden evvel şikayetçi öğrencilerin imtihan kağıtları ile dava belgesi kapsamındaki kanıtlar hakkında uzman eksper incelemesi yaptırmadan sanık hakkında beraat kararı kurduğu söz edildi.

Bu durumun kanuna alışılmamış olduğu ve davada “eksik inceleme ve yetersiz gerekçeyle” öğretmen hakkında beraat verildiği belirtilen kararda, “Mağdurların imtihan kağıtlarında eksik puanlama yapılarak düşük not verilip verilmediği, düşük not verilmiş ise bu durumun devir sonu ders notlarını ve genel not ortalamalarını etkileyip etkilemediği konularında detaylı ve gerekçeli rapor alınmasından sonra hasıl olacak sonuca nazaran sanığın türel durumunun takdir ve tayini gerekir.” denildi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.