Rusya'da Omicron araştırması: Semptomlar daha erken ortaya çıkıyor

Rusya’da Omicron araştırması: Semptomlar daha erken ortaya çıkıyor

Posted by
Rusya'da Omicron araştırması: Semptomlar daha erken ortaya çıkıyor

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, Omicron varyantının kuluçka süresinin koronavirüsün önceki varyantlarına göre daha kısa olduğu, hastalığın klinik semptomlarının enfeksiyondan sonraki üçüncü veya beşinci gün gibi erken bir zamanda ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Popova, “Omicron çok daha hızlı bulaşıyor, çeşitli verilere göre diğer varyantlara kıyasla üç ila beş kez daha bulaşıcı. Kuluçka süresi kısalıyor, maksimum 14 gün, ancak ilk klinik belirtiler üçüncü veya beşinci gün gibi erken bir zamanda ortaya çıkıyor. Rusya’da kullanılan aşılar yeni varyanta karşı etkili, bu nedenle aşılamanın artarak sürdürülmesi önemlidir” dedi.

Rusya genelinde şu ana kadar 103 Omicron varyantlı vaka tespit edildiğini belirten Popova ayrıca, federal bölge yöneticilerine yeni yıl tatilinde de Kovid-19 testlerinin aynı düzeyde yapılması çağrısında bulundu.

Omicron adı verilen koronavirüsün yeni mutasyonu, kasım ayının sonunda Güney Afrika, Botsvana ve İsrail’de ortaya çıkmasının ardından ABD ve bir çok Avrupa ülkesinde yayılmıştı. Uzmanlar, yeni varyantın diğer mutasyonlara göre çok daha hızlı yayıldığını ve çok sayıda mutasyon içermesi nedeniyle ciddi tehdit oluşturabileceğini belirtiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.