Rusya: Barış güçleri, Kazakistan’daki durum tamamen istikrara kavuşana dek ayrılmayacak

Rusya: Barış güçleri, Kazakistan’daki durum tamamen istikrara kavuşana dek ayrılmayacak

Posted by
Rusya: Barış güçleri, Kazakistan’daki durum tamamen istikrara kavuşana dek ayrılmayacak

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bir askeri personel toplantısındaki konuşmasında, “Kolektif barış güçleri görevlerini, Kazakistan Cumhuriyeti’ndeki durum tamamen istikrara kavuşana dek görevlerini yerine getirmeyi sürdürecek, tabii ki bunun kararını Kazakistan Cumhuriyeti liderliği verecek” dedi.

‘RUSYA ASKERLERİNİN SURİYE VE KARABAĞ DENEYİMLERİNİN PAYI VAR’

Şoygu, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üyelerinin barış gücü askerlerinin Rus askeri kargo uçakları tarafından çok kısa bir süre içinde Kazakistan’a ulaştırıldığına dikkat çekti ve şunları söyledi: “Kısa bir sürede, sadece üç gün içinde, Rusya Hava Kuvvetleri uçakları, askerleri ve askeri teçhizatı (Kazakistan’a) konuşlandırdı. Bu, KGAÖ üyesi ülkelerin ordularının ortak tatbikatlar ile edindikleri uyum sayesinde mümkün oldu. Bunun bu kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmesinde, Rusya askerlerinin Suriye’ye ve barış gücü olarak Karabağ’a konuşlandırılması sırasında elde edilen deneyimin de payı var.”

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, Rusya Savunma Bakanı’nın söz konusu açıklamaları, Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Comert Tokayev’in KGAÖ barış güçlerinin iki gün sonra ülkesinden ayrılmaya başlayacaklarını, güçleri ülkeden çekilmesinin on gün sürmesini planladıklarını söylemesini izledi. Barış güçleri, Tokayev’in çağrısı üstüne KGAÖ Konseyi’nde alınan karar ile ülkeye gönderildi. KGAÖ barış güçleri şu anda önemli ordu ve devlet binaları ile sosyal açıdan mühim olan tesisleri koruyor. Bu güçler, Kazakistan’daki saldırgan ve yağmacı gruplara karşı Kazak güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlara ise katılmıyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.