OSB’lere daha fazla yer açılmalı: Üretim de ihracat da uçar

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Lideri İbrahim Burkay, yeni yatırım ve iş gücü için mekânsal planlama davetinde bulundu. İstanbul’da düzenlenen sohbet toplantısında sorularımızı yanıtlandıran İbrahim Burkay, endüstricinin yatırım yapmak istediğini lakin yer sıkıntısını aşamadığına söz etti.

İbrahim Burkay

ENDÜSTRİYE AYRILAN HİSSE DÜŞÜK

Türkiye’de endüstriye ayrılan yüzölçümü hissesinin sırf binde 3,5 düzeyinde olduğunu belirten Burkay, bu oranın Almanya’da yüzde 4,44, İtalya’da yüzde 2,15 ve OECD ülkelerinde yüzde 2,5 olduğunu kaydetti. Türkiye’nin GSMH’si bugün 9 bin dolar düzeyindeyken İtalya’nın 32 bin dolar, Almanya’nın 42 bin dolar düzeylerinde olduğunu söz eden Burkay, “Türkiye’de endüstriye ayrılan yer bu kadar azken 250 milyar dolar ihracat ve 750 milyar dolar Gayrisafi Yurt İçi Hasıla yapıyoruz. Endüstriye ayrılan alanı iki katına çıkarırsak 500 milyar dolar ihracat ve 1,5 trilyon dolarlık Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’ya ulaşırız” dedi.

PROBLEMİ YAŞIYORUZ

Mekânsal planlamanın ehemmiyetine vurgu yapan Burkay, “Sipariş ve talepler artıyor. Lakin mekânsal planlamamız istediğimiz düzeyde değil. Tüm dünyada kalkınma kırsaldan kente göçle başlar. Zira gelen nüfus iktisada dahil olur, üretim artar. Ancak kalkınma belirli noktaya geldiğinde yeni enstrümanlara gereksinim doğar. Şu an kırsaldan kente gelecek nüfus da yok” diye konuştu.

HAKİKAT PLANLAMA YAPILMALI

Bursa’nın 10 bin 880 kilometrekarelik toplam yüzölçümü içerisinde endüstriye ayrılan hissenin binde 8 olduğuna dikkat çeken Burkay, şöyle devam etti: “Sanayi alanlarının yüzde 53’ünü OSB’ler, yüzde 47’sini ise sistemsiz sanayi alanları oluşturuyor. Bursa’daki 17 OSB’nin toplam büyüklüğü 50 milyon metrekare. Tek başına Gaziantep OSB 43 milyon 250 bin metrekarelik alana sahip. Bursa’daki sanayi üretiminin yüzde 55’i plansız sanayi alanlarında gerçekleşiyor. OSB’lerde çalışan sayısı 190 bin, plansız sanayi alanlarında çalışanların sayısı 230 bin. Bu dataları dikkatli okuyarak üretim için yanlışsız planlamalar oluşturmalı, geleceğimizi ve kalkınmamızı sağlamak için bu planları uygulamaya başlamalıyız.”

Avrupa’nın katı vize siyaseti bize yaradı

İstanbul’da evvelki gün başlayan HOMETEX Mesken Dokumacılığı Fuarı’na yabancıların ilgisini pahalandıran BTSO Lideri İbrahim Burkay, “Fuara büyük bir ilgi var. Kesimde yüzleri güldürdü. 60’ı yabancı olmak üzere toplam 648 firmanın iştirak sağladı. Avrupa’nın katı vize siyaseti da bize çok yarıyor. Avrupa Uzakdoğu’ya ve öbür uzak ülkelere vize vermiyor. Bu sayede tüm dünyanın buluştuğu bir merkez haline geldik. Önümüzdeki yıl kıymetli İspanyol ve İtalyan firmaları da bu fuara dahil olacağını bildirdi” dedi.

Yeni yatırım için çalışan sayısı da artmalı

Daha fazla üretim için iş gücüne de muhtaçlık olduğunu belirten Burkay, köyden kente gelen nüfusun üretime yönlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Son 10 yılda Bursa’nın nüfusunun 500 bin arttığına dikkat çeken Burkay, şunları kaydetti: “146 bini dışarıdan gelen göç. OECD’ye nazaran kalkınmanın olabilmesi için her yıl 450 bin nüfusun iktisada dahil olması lazım. Bursa’nın 2021 yılında aldığı göç 92 bin, verdiği göç 77 bin. Göç eden nüfusun yüzde 74’ü 14-49 yaş ortasında. Yeni yatırımları yapabilmemiz için burada çalışacak nüfusun da oluşması lazım. 15-64 yaş ortasında iş gücüne iştirak oranları İtalya’da 64,1, OECD ülkelerinde 71,5, Almanya’da 79,2. Bursa’nın da içinde yer aldığı TR41 bölgesinde ise bu oran 52,4.”
Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Konut Dokumacılığı Fuarı, 11 holde toplam 200 bin metrekarelik alanda düzenleniyor. 21 Mayıs’ta da sona erecek fuar, birinci iki günde 5 bini aşkın yabancı ziyaretçi ağırladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.