NATO Rusya'ya yazılı yanıtı bu hafta verecek

NATO Rusya’ya yazılı yanıtı bu hafta verecek

Posted by

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın geçen ay NATO’ya yaptığı anlaşma teklifine bu hafta yazılı olarak karşılık vereceklerini açıkladı. Stoltenberg, CNN International’da Christian Amanpour’a konuştu

“Şu anda tekliflerimizi, yazılı metni sonuçlandırıyoruz. Bu hafta kendilerine göndereceğiz. Bunu ABD ile paralel şekilde yapacağız. Çünkü ABD birkaç hafta önce bir anlaşma teklifi almıştı. Aynı şekilde biz de benzer bir taslak almıştık. Ana hatlarıyla oturup konuşmaya hazır olduğumuzu söyleyeceğiz.”

NATO Genel Sekreteri Rusya’ya verecekleri yanıtın içeriğinden de bahsetti.

“Silahların kontrolü, silahsızlanma, askeri faaliyetlerde şeffaflık, riskleri düşürme mekanizması ve Avrupa’nın güvenliğiyle ilgili diğer konuları konuşmaya hazırız. Aynı zamanda Rusya’nın endişelerini dinlemeye de hazırız. Ancak ana prensiplerimizden ödün vermeyeceğiz. Buna Avrupa’daki her ulusun güvenlik konusunda kendi yolunu seçmesi de dahil.”

Rusya, ABD ve NATO’ya aralık ayında ilettiği güvenlik garantileri konulu anlaşma tekliflerinde, NATO’nun genişlemesinden vazgeçilmesine dair taahhüt istemişti.

ABD’nin eski Sovyetler Birliği ülkelerinde ve NATO üyesi olmayan ülkelerde askeri üs kurmaması ve bu ülkelerle askeri iş birliği yapmaması talepleri de taslak anlaşma metinlerinde yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.