Kuşlar hakkında ilginç bilgiler

1. TAKLİTÇİ KARGALAR: Bazı kargalar, insan konuşmasını taklit etmekte papağanlardan daha yeteneklidir. İnsan sesinin yanı sıra arabaların motor gürültüsü ve tuvalet sifonu gibi başka sesleri de taklit edebilirler. Vahşi hayatta ise kargalar diğer hayvanları taklit ederler. Örneğin leşlerin gidip kurt ve tilki sesi taklidiyle bu yırtıcı hayvanları bölgeye çağırırlar. Böylece bu hayvanlar parçalanırken kendileri de paylarına düşeni alırlar.

2. EN BÜYÜK GÖZ DEVEKUŞUNDA: Karada yaşayan tüm hayvanlar içinde en büyük gözlere devekuşu sahiptir. Bilardo topu büyüklüğündeki gözleri beyinlerinden bile büyüktür.

3. KARDİNALLERİN KARINCA BANYOSU: Ötücü bir kuş türü olan kardinallerin tuhaf bir huyu vardır. Tüylerini canlı veya ezilmiş karıncalarla kaplar, üstlerinde karıncaların gezmesine izin verirler. Bilim insanları bunun nedenini henüz çözemedi ama bir teori şu: Karıncaların bulaştırdığı formik asit sayesinde kuşlar bit ve diğer parazitlerden korunuyor.

4. BAYKUŞLAR AVLARINI ÇİĞNEMEDEN YUTAR: Baykuşlar rakun ve tavşan gibi kendinden büyük hayvanlar avladığında onu parçalara ayırarak yer. Ancak örneğin fareleri lüp diye bütün halde yutarlar. Ardından (yemek yiyorsanız bu kısmı okumayın) kemik ve tüy gibi hazmedemeyecekleri kısımları kusarlar.

5. BAZI ÖRDEKLER TEK GÖZ AÇIK UYUR: Ördekler müthiş nöbetçilerdir. Öyle ki, toplu halde uyuduklarında, grubun dış tarafındaki ördekler tetikte bekler. Tek gözleri açık uyuyan bu ördeklerin beyninin bir bölümü de olası saldırılara karşı uyanık kalır.

6. FAHRİ MEMELİ OLARAK KİVİ KUŞU: Yeni Zelanda’da özgü kivi kuşları birçok açıdan memelilere benzer: Dokunulduğunda tüy gibi gelen telekleri, ilik dolu kemikleri ve gagalarında burundakine benzer bir noktada duran delikleriyle onları bazı bilim insanları “fahri memeli” diye anar.

7. SİNEK SIKLET SİNEKKUŞU: Ortalama bir sinek kuşu 4 gram ağırlığındadır. En küçük sinek kuşları bir bozuk paradan bile daha hafiftir. “Dev” denilen en büyük sinek kuşları bile, sadece 24 gramdır.

8. YENİLEBİLİR YUVA: Salangan veya sumru kuşu diye bilinen ebabile benzer tropik tür, yuvasını tükürüğünden yapar. Sertleşen tükürükten oluşan bu yuva, bazı Asya ülkelerinde oldukça pahalı bir yemek olarak satılır. Aslında çok az tadı vardır ve pek besleyici değildir ama çorbası bilhassa Çin’de kapış kapış gider.

9. YELLENEREK AVLANAN KUŞ: Bassian türü ardıçkuşları, av olarak gözüne kestirdikleri solucanları yapraktan ayırmak için onların üstüne doğru şiddetle yellenir. Evet.

10. MUHABBET KUŞU ESNEYİNCE: Esnemenin insanlarda, köpeklerde, şempanzelerde ve kobaylarda bulaşıcı olduğu kanıtlanmıştı.
Bu durumun kanıtlandığı tek kuş türü ise muhabette kuşları. Bir muhabbet kuşu esnediğinde, genelde kısa süre sonra yanındaki de esniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir