Kulis: AKP içinde de itiraz ediliyor: Düzenleme gelmesi bekleniyor

‘Dezenformasyon yasası’ olarak bilinen, medyaya sansür getirecek yasa tasarısı bu hafta Meclis Genel Heyeti’nde görüşülecek. Tartışma yaratan “dezenformasyonla çaba teklifi”nin önergelerle düzenleme yapılması için kulisler de sürüyor.

Ceza kanununa “halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” cürmüne 3 yıl mahpus cezası getiren düzenlemenin önergeyle değiştirilmesi bekleniyor. AKP içinden de teklife tenkitler geldiği belirtiliyor.

İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın yazısının ilgili kısmı şu halde:

“Edinilen bilgiye nazaran, bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen Toplumsal Medya teklifinin 29. unsuruyla ilgili olarak AK Parti içerisinde de tenkitler bulunuyor. Halk ortasında tasa, endişe, yahut panik yaratmak saikiyle yapılan haberlere yönelik 3 yıla kadar mahpus cezası öngören 29. unsura itiraz ediliyor. Unsurun muğlak olduğu, ‘dezenformasyon yapılıyor’ gerekçesiyle gazeteciliğin engelleneceği yorumları yapılıyor. Birtakım AK Partili milletvekillerinin, “Teklif internet ve toplumsal medya düzenlemesi olacaktı, fakat 5167 sayılı basın maddesine düzenlemeye dönüştü” dedikleri öğrenildi.

Teklifin geçen hafta kurul görüşmeleri sırasında, haber nedeniyle gazetecilerin yargılanacağı tenkitleri üzerine Yargıtay 8. Daire üyesi Hakim İhsan Baştürk’e kelam verilmiş, Baştürk, “Ceza hukuku açısından hatalı ve cezada bellilik ilkesi” itibariyle ifadeyi ‘muğlak’ bulduğunu lisana getirmişti.

İfadenin katılaştırılması ve ‘dezenformasyon durumunda’ tabirinin konulması taleplerinin dikkate alınması bekleniyor. Komitede, düzenlemenin yargı vesayetine neden olacağı tenkitleri yapılmış, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ile Parlamento Muhabirleri Derneği’nin (PMD) kelam alma talepleri de reddedilmişti. Teklifin, Genel Şura evresinde düzeltilmesi için kulis faaliyetleri sürüyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.