Kore Yarımadası'nda yeni yılda füze gerginliği

Kore Yarımadası’nda yeni yılda füze gerginliği

Posted by
Kore Yarımadası'nda yeni yılda füze gerginliği

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin yerel saatle 08.10 sıralarında ülkenin doğu kıyısından , açıklarına doğru yeni bir füze ateşlediği bildirildi. Karadan denize atılan bir balistik füze olduğu ve detaylı incelemelerin sürdüğü kaydedilirken, durumun ABD ile yakın işbirliği içinde analiz edildiği vurgulandı.

JAPONYA DA DOĞRULADI
Öte yandan Japonya Sahil Güvenlik Kuvvetleri tarafından da doğrulanan füzenin yaklaşık 500 km yol kat ettiği ifade edilirken, Japonya Başbakanı Fumio Kishida füze denemesini “üzücü” olarak niteledi. Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi ise, füzenin ülkenin münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğünün değerlendirildiğini söyledi.

SÜRPRİZ DENEME
Nükleer füze programı nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarına maruz kalan Kuzey Kore’de iktidardaki İşçi Partisi geçtiğimiz hafta yeni yılda izlenecek politikaların belirlendiği 8. Merkez Komitesi 4. Genel Kurulu’na ev sahipliği yapmıştı. Lider Kim Jong-Un’un konuşmasında balistik füze programına özel olarak değinmemesi ise bölgede gerilimin azalabileceğine dair umutları artırmıştı. Bu nedenle Pyongyang’ın yeni yılın başında gelen son füze denemesi “sürpriz” olarak değerlendirildi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.