Karaismailoğlu: Beş büyük firma öyküsü büsbütün uydurma

Posted by

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir ortaya gelerek, gündeme ait soruları yanıtladı.

Karaismailoğlu, muhalefetin ihalelerin 5 büyük firmaya verildiği tenkitleriyle ilgili, “Bu 5 büyük firma öyküsünün tamamı uydurma bir öyküdür. Bizim özelde yap-işlet-devret projelerini kastediyorlarsa, burada 30’un üzerinde firma var, burada da hiçbir kısıtlama yoktur. Çanakkale Köprüsüne 17 firma teklif verdi. Bu 30 firma dünyanın her tarafında büyük altyapı projelerinde iş yapan müteahhitler. Artı bütün dünyaya bu işi ihraç etmeye başladılar, artık bunlar da dünya firması oldular. Yani Kuzey Afrika’dan tutun Rusya’sından, bütün Türk Cumhuriyetlerine, Amerika’sına, Avrupa’sına artık bu altyapı firmaları kendilerini ispatlamış büyük firmalar, dünyanın her tarafından teklif alıyorlar” tabirlerini kullandı.

“Bütün dünyada İstanbul Havalimanı’ndan daha fizibil bir proje yoktur.” diyen Karaismailoğlu, 200 bin kişinin istihdam edildiğini lisana getirdi.

Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle yolcu sayılarının altta kaldığını söyleyen Karaismailoğlu, “Bu yıldan itibaren tekrar artıya geçmeye başlayacağız. Hem kiramızı alacağız hem de artan yolcu sayısına paralel gelirimiz olacak. Şu anda 120 milyon yolcuya hizmet verecek kapasite var. Bunu ek yatırımlarla 200 milyon yolcuya kadar çıkarabiliriz” diye konuştu.

‘İKİ HAVALİMANI DA AÇIK KALSIN DİYENLERE ALLAH AKIL, FİKİR VERSİN’

Karaismailoğlu, birebir bölgede kısa uzaklıkta Atatürk Havalimanı’nın hizmet vermesine gerek olmadığının altını çizerek, “İkisi de açık kalsın diyenlere Allah akıl, fikir versin. Bölgede iki havalimanının hizmet vermesi, onun işletme maliyetlerine katlanmak fakat bu işi eleştiren malum zihniyetin düşünebileceği ya da başından uydurabileceği bir şeydir.” dedi.

‘İSTANBUL HALKINI BİRİLERİNİN KEYFİNE BIRAKACAK HALİMİZ YOK’

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin metro sınırlarına ait de şu anda İstanbul’da işletilmekte olan 260 kilometrelik metro çizgisinin bulunduğunu, bunun 80 kilometresini oluşturan Marmaray’ı Bakanlığın işlettiğini belirten Karaismailoğlu, şu an Belediyenin elinde inşaatı devam eden metro sınırlarının uzunluğunun 100 kilometre olduğunu, bunların ihalesinin de 2019 mahallî seçim öncesinde yapıldığını, yaklaşık 4 yılda bitirilmesi gereken sınırların üretim süreçlerinin 5-6 yıla varmasına karşın gerçekleşme oranlarının yüzde 10’larda olduğunu kaydetti.

‘ABB’NİN GETİRDİĞİ PROJELER ONAY SÜREÇLERİNDE’

Türkiye genelinde yaptıkları toplamda 185 kilometre metro çizgisi çalışması olduğunu söz eden Karaismailoğlu, Ankara’da inşası devam eden metro sınırları bulunduğunu, onları da 2023 yılı birinci çeyreğinde bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Karaismailoğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de getirdiği projeler olduğunu, onların onay süreçlerinin de Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünde devam ettiğini söyledi.

‘KANAL İSTANBUL OLMAZSA OLMAZ BİR PROJE’

Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un olmazsa olmaz bir proje olduğunu vurgulayarak, “Kanal İstanbul’a neden gereksinim olduğunu global anketler, dünyadaki lojistik hareketlerin gelişmesi, İstanbul Boğazındaki bu hareketliliğin bundan sonraki artan trafiğe hizmet veremeyeceği ve burada geçmişte yaşanmış olan zahmetler, oradaki yangınlar, kazalar, onların İstanbul’a vermiş olduğu dertler, oradaki can kayıpları ve şu anda Marmara Denizi’nde haftalar süren bekleme müddetlerinin azaltılması, onların etrafa, iklime vermiş olduğu ziyanlar, bunların önüne geçebilmek için Kanal İstanbul olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi. Kanal İstanbul’la ilgili evvel ulaşım yollarını yapıyoruz ve ulaşım alternatiflerini sağladıktan sonra da ana ihaleyi yapıp ana işe başlayacağız. Şu an kara yolu, Başakşehir-Hadımköy-Ispartakule temasındaki işimiz devam ediyor” dedi.

‘ÖNÜMÜZDEKİ 2 YIL İÇİNDE YATIRIMLARDAKİ DEMİR YOLU HİSSESİ YÜZDE 65’E ÇIKACAK’

Bakan Karaismailoğlu, demir yolu yüklü bir yatırım periyoduna başladıklarını tabir ederek, “Önümüzdeki 2 yıl içinde yatırımlardaki demir yolu hissesi yüzde 65’e çıkacak, kara yolu da yüzde 30’larda devam edecek. Bizim bugün 13 bin 50 kilometrelik demir yolu ağımız var, 1400 kilometresi süratli tren ancak 2053 maksadımız, tam 28 bin kilometre demir yolu çizgisine sahip olacağız” dedi.

‘ANKARA-İZMİR SÜRATLİ TREN ÇİZGİSİNİN İHALELERİNİ TAMAMLADIK’

Karaismailoğlu, Ankara-İzmir süratli tren çizgisinin ihalelerini de tamamladıklarını, çalışmaların süratli bir biçimde devam ettiğini belirterek, 2025 yılı sonu prestijiyle da 500 kilometre uzunluğundaki Ankara-İzmir süratli tren çizgisini faaliyete alacaklarını söyledi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.