Kamil Yılmaz: Seçimi iktidarın kazanması durumunda Türkiye ekonomisi dönüşü olmayan bir yola girecek

Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden Prof. Dr. Kamil Yılmaz, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimleri kast ederek “Bu seçimde iktidarın kazanması durumunda Türkiye ekonomisi dönüşü olmayan bir yola girecek” değerlendirmesini yaptı.

Kamil Yılmaz, Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’a röportaj verdi. Yılmaz, Eylül 2021 sonrası uygulanan ekonomi politikalarının tamamen siyasi saiklerle ortaya atıldığını ve bir ekonomi modelinin en başından beri olmadığını belirtti. Yılmaz, “Kur artışından kaynaklanan rekabet gücündeki geçici artış ihracatı üç-beş ay yukarı çekse de, yüksek enflasyondan kaynaklanan maliyet artışlarının baskın çıkacağı ve ihracattaki artışın kısıtlı kalacağı açıktı” diye konuştu. 

“Hükümet, KKM düzenlemesiyle günü kurtarabileceğini düşündü”

Yılmaz, “Eksi reel faiz TL’den kaçışı hızlandırınca 2022 başında hükümet kamu bütçesine yüz milyarca liralık yük getiren Kur Korumalı Mevduat (KKM) düzenlemesiyle günü kurtarabileceğini düşündü. Bunun yanında, TCMB, BDDK ve SPK gibi piyasa düzenleyici kurumlar hemen hemen her gün serbest piyasa ekonomisinin kurallarına açıkça aykırı düzenlemelerle özel sektörün döviz talebini yavaşlatmaya ve TCMB döviz rezervini artırmaya çalıştı” ifadeleri kullandı.

“Büyük bir kopuş ve refah kaybı anlamına gelmekte”

Kamil Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Mehmet Şimşek’i ikna etmeye çalışırken bile düşük faiz politikasını savunmaya devam ettiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Hükümetin bu politikalardan vazgeçeceğini düşünmek de mümkün değildir. Düşük faiz politikasının uygulanmaya devam edilmesi durumunda ise döviz rezervlerindeki düşüş devam edecek ve hali hazırda yarı kapalı durumdaki kambiyo rejiminin tam kapalı bir rejime dönüşümü gerçekleşecektir. Bu ise son 40 yıldır dünya ekonomisiyle tamamen entegre olmuş Türkiye ekonomisi için büyük bir kopuş ve büyük bir refah kaybı anlamına gelmektedir. 14 Mayıs’ta oy kullanacak yurttaşların bu seçimde iktidarın kazanması durumunda Türkiye ekonomisinin dönüşü olmayan bir yola gireceğini bilmesi gerekmektedir.”

“Muhalefet kazanırsa yılın ikinci yarısında makroekonomik istikrar sağlanır”

Kamil Yılmaz, Hem Cumhurbaşkanı hem de milletvekili seçimini muhalefetin kazanması durumunda ise yılın ikinci yarısında makroekonomik istikrarın tekrardan sağlanacağını düşünüyorum” dedi.

Yılmaz, Millet İttifakı’nın seçimleri kazanması durumunda dolar kuruna ilişkin şu tahminlerde bulundu:

“Muhalefetin her iki seçimi kazanması durumunda seçimden ekonomi yönetiminin karar alma aşamasına kadar geçecek birkaç haftalık belirsizlik döneminde dolar kurunda yüzde 20’yi aşacak bir artış görülebilir. Ancak, ekonomi politikası önlemlerinin uygulanmasıyla birlikte belirsizliğin azalması, yabancı sermayenin kademeli olarak giriş yapması ve dolayısıyla TL’nin yılın ikinci yarısında kayıplarının bir kısmını geri alması mümkün gözüküyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir