İsveç ve Finlandiya’dan Türkiye bildirisi

Posted by

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya İştirak Protokelleri’nin imza merasiminde konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, “Türkiye’nin tasalarını gidermek için bir mutabakat muahedesi imzaladık. O mutabakatı onurlandıracağız, bunun takipçisi olacağız ve ortak bir düzeneğimiz da olacak” dedi. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto da “Türkiye ile çok düzgün ve uzun vadeli bir alakamız var” diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya için İştirak Protokelleri’nin imza merasimin akabinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Linde, Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında yapılan mutabakatı onurlandıracağız dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Linde, gelen Türkiye sorusu üzerine Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında yapılan görüşmelerin epeyce saygılı ve güvenlik kaygıları kapsamında önemli olduğunu belirtti. Linde, “Finlandiya, İsveç ve Türkiye ortasında güvenlik ve terör konusunda Türkiye’nin telaşlarını gidermek için bir mutabakat muahedesi imzaladık. O mutabakatı onurlandıracağız, bunun takipçisi olacağız ve ortak bir sistemimiz da olacak. Bu yüzden umarım üç ülke, İsveç, Finlandiya ve Türkiye bunun yeterli bir mutabakat olduğunu görebilir” dedi.

HAAVISTO: ANLAŞTIK, İLERLEYEBİLİRİZ

Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto ise Türkiye-Finlandiya ortasında uzun vadeli çok düzgün bir bağ olduğunu belirterek, “Elbette Türkiye ile çok uygun ve uzun vadeli bir alakamız var. Türkiye Avrupa Birliği üyeliği için başvurduğunda bu süreci savunan ülkelerden biri de biziz. Türkiye ile barış, arabuluculuk bahislerinde çok yakın bir işbirliğimiz var. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile tertipli temaslarımız var. Mutabakat aslında Türkiye’nin lisana getirdiği terörden PKK’ya kadar tüm tasaları ele aldık. Mutabakatta atılması gereken adımlar belirtildi. Bu işbirliğine dayanarak ilerleyebiliriz” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.