İstanbul’da huzursuz eden imajların ardından müsilaj uyarısı

İstanbul’un Arnavutköy kıyısında yüzeyi istila eden denizanaları, tedirginliğe yol açınca gözler yine İstanbul Boğazı’na çevrildi.

Oluşan imgeleri İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar kıymetlendirdi.

Denizanası denilen canlıların kirliliğin olduğu yerlerde baskın duruma geçtiklerini söyleyen Okyar, yalnızca Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu olan global ısınma konusuna değindi.

Denizanalarının artışı sonrasında İstanbul’un yine müsilajı görebileceğini söyleyen Okyar, ”Denizanaları öldükten sonra bunların parçalanmasıyla denizlerde organik unsur artışı oluyor. Bu da müsilaj oluşmasına katkı sağlıyor” dedi.

Öte yandan Okyar, Marmara Denizi’nde son yirmi yılda denizanalarının 20’ye yakın yeni tipini kaydettiklerini hatırlattı.

“Yeni tipler de artık Marmara Denizi’ne giriyor. Global ısınmaya bağlı olarak su sıcaklıklarının artık bu canlıların yayılım gösterebilecekleri bedellere yükselmesi sebebiyle oluyor. Sıcaklık bir doğal bariyer, doğal olarak o hayvanın şayet sıcaklıkla ilgili bariyeri yükselirse ve uygun hale gelirse o hayvan dağılımını genişletiyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.