İsrail'den İran tehdidi!

İsrail’den İran tehdidi!

Posted by

İran’ın 2015 tarihli nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakerelerinin sekizinci turu, İran ile Fransa, Rusya, Çin, İngiltere ve Almanya’nın katılımı ile Avusturya’nın başkenti Viyana’da devam ediyor. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, İsrail parlamentosunun dışişleri ve savunma komitesine yaptığı açıklamada, İsrail’in İran’ın nükleer programının yeniden canlanmasını önlemek için tek başına hareket etmeye hazır olduğunu söyledi:

“İran’ın nükleer programını durdurmak İsrail’in temel dış politika ve güvenlik meselesi. Moskova’ya, Paris’e, Londra’ya ve Washington’a İsrail’in İran’ın nükleer bir devlet olmasına izin vermeyeceğini herkese açıkça söyledik. Elbette uluslararası işbirliği içinde hareket etmeyi tercih ediyoruz ancak gerekirse güvenliğimiz için tek başımıza hareket edeceğiz.”

Yair Lapid, müttefiklerine İran hakkında somut istihbarat da sunduklarını dile getirdi.

“Müttefiklerimize açık ve belirgin istihbarat da sunduk. Sadece fikirler yada pozisyonlarla ilgili değildi. Verdiğimiz istihbarat, İran’ın sistematik olarak dünyayı nasıl kandırdığını ispatlıyor. İran sadece yaptırımların kaldırılmasıyla, milyonlarca doları nükleer programına, Hizbullah’a, Suriye’ye, Irak’a ve dünya genelinde konuşlandırdığı terör ağına aktarmayla ilgileniyor. İran’ın nükleer programı, İran’ın parası ve İran’ın terör ağı üzerinde gerçek bir gözetim sözü vermeyen bir anlaşmaya karşıyız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.