İşlenmiş besin ve tarım ihracatı 20 milyar doları aşacak

Türkiye’de besin bölümünün memleketler arası manada öncü fuarı olacak YES FOOD EXPO’nun tüm dünyada ses getireceğini kaydeden BİFAŞ A.Ş İdare heyeti Lideri Ümit Vural, geçtiğimiz yıl 14,5 milyar dolara yaklaşan işlenmiş besin ve tarıma dayalı eser ihracat sayılarının, kısa müddette 20 milyar doları aşacağını söyledi. 

İstanbul, 30 Kasım-3 Aralık tarihleri ortasında besin bölümünün en değerli memleketler arası tertiplerinden olan YES FOOD EXPO & FORUM’a mesken sahipliği yapacak. BİFAŞ (Birleşik Fuar İmal A.Ş) tarafından tertibi gerçekleştirilecek ve İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikler, birbirinden değerli içeriklerle göz dolduracak.

YES FOOD EXPO&FORUM üzere memleketler arası tertiplerin Türkiye’nin çabucak her yıl yükselen işlenmiş besin ve tarıma dayalı eser ihracatına olumlu tesir edeceğini kaydeden BİFAŞ A.Ş İdare heyeti Lideri Ümit Vural, Türkiye’nin geçtiğimiz yıl dünyaya 14 milyar 242 milyon dolarlık işlenmiş besin ve tarıma dayalı eser ihracatı olduğunu kaydetti. Vural, ‘’Türkiye, Irak’a 2 milyar 332 milyon dolar, ABD’ne 1 milyar 16 milyon dolar, Almanya’ya 929 milyon dolar, Suriye’ye 716 milyon dolar ve İsrail’e de 369 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir. Bu birinci beş ülke haricinde ülkemiz, yedi kıtada onlarca ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir’’ diye konuştu.

‘’İSTANBUL, BESİNİN MERKEZİ OLACAK’’

Türkiye’nin besin ve ambalaj teknolojileri ile dijital besin, inovatif eserler, askeri besin üretimi ve bioteknolojik besinler konusunda son yıllarda değerli etaplar kaydettiğini de söz eden Vural, ‘’YES FOOD EXPO, tüm dünyaya birçok birinci ve yeni eser tahminen de birinci kere İstanbul’dan dünyaya tanıtılacak. Dünyanın 100’e yakın ülkesinden binlerce ziyaretçi ile buluşma ve firmalara erişme imkanı sağlanacak. Bu yeni fuarcılık trendimiz ve bakış açımızla Türkiye’nin ihracat sayılarına müspet katkı sunacağımıza inanıyoruz’’ halinde konuştu.

 ‘’8,5 TRİLYON DOLARLIK SEKTÖR’’

Uluslararası manada kesimde dünyanın en değerli tertibini hayata geçirecek YES FOOD EXPO’yla ilgili açıklama yapan BİFAŞ A.Ş İdare şurası Lideri Ümit Vural, milletlerarası bedele sahip olan aktifliğin, dünya için besin vizyonunu çizecek, dala milyonlarca dolarlık hareket kazandıracak değerli bir tertip olacağını da söyledi.

Gıda sanayisini tek çatı altında buluşturacak YES FOOD EXPO&FORUM’da, markaların en yeni uygulamalarını vitrine çıkartacağını da tabir eden Vural, firmaların en yenilikçi eserlerini tanıtma imkanı bulacağını ve ulusal ve memleketler arası pazarlarda öne çıkmak isteyen markaların, yeni iş temasları ve iştirakleri yakalama fırsatı yakalayacağını da belirti. Vural, ‘’Gıda sanayisinin yenilikçi kapasitesini artıracak olan fuar, bölüme milyonlarca dolarlık hareket kazandıracak. Besin kesimi 8,5 trilyon dolarlık hacmiyle tüm dünyada stratejik manada kıymetli dalların başında geliyor’’ diye konuştu.

‘’DÜNYADA YENİ BESİN ESERLERİNDEKİ BİRİNCİLER İSTANBUL’DA SERGİLENECEK’’

YES FOOD EXPO’nun, 25 yılı aşkın deneyimiyle çeşitli bölümlerde milletlerarası ihtisas fuarları düzenleyen BİFAŞ Birleşik Fuar İmal A.Ş. organizatörlüğünde, her yıl yurt içi ve yurt dışından yüz binlerce ziyaretçi çeken İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirileceğini söyleyen Vural, ‘’YES Food Expo’da, dünyanın 100’e yakın ülkesinden binlerce ziyaretçi ile buluşma ve firmalara erişme imkanı sağlanacak. İşlevsel besinlerden organik eserlere, yenilikçi besinlerden coğrafik işaretli eserlere, askeri besinlerden atıştırmalıklara, içeceklerden baharatlara, vegan ve vejeteryan besinlerden bioteknolojik eserlere kadar birçok kümede dijital besinler, inovatif eserler sergilenecek. Dünya bu farklı eserlerin birçoğuyla birinci sefer İstanbul’da tanışacak. Herkes üzere bizde fuarın başlama tarihini heyecanla bekliyoruz’’ diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.