İran'dan İsrail'e simülasyonlu gözdağı | Video Haber

İran’dan İsrail’e simülasyonlu gözdağı | Video Haber

Posted by

Çöl bölgesinde İsrail’in Şimon Peres Nükleer Araştırma Merkezi olarak bilinen, Dimona nükleer tesisinin gerçek boyutta bir maketi yapıldı. Ardından balistik füzeler ve intihar drone’ları mevzilerine yerleştirilirdi. Görüntüler, İran’ın “Büyük Peygamber 17” askeri tatbikatından.

Geniş çaplı tatbikattaki senaryolardan biri de İsrail’in nükleer tesislerine yapılacak bir saldırıydı. Tahran çöl bölgesinde bunun simülasyonunu gerçekleştirdi. Önce intihar drone’ları ateşlendi, ardından balistik füzeler. İsrail’e ait temsili hedefin vurulma anları kayda geçirildi.

Tatbikatta İsrail’in Dimona nükleer tesisine ait temsili maketler, 16 balistik füze ve 5 insansız hava aracıyla hedef alındı. İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, askeri tatbikatın İsrail tehditlerine karşı bir cevap niteliğinde olduğunu belirtmiş ve İsrail’in en ufak hatasında bu tatbikatın gerçek olabileceği uyarısında bulunmuştu.

İsrail yönetimi ise Avusturya’nın başkenti Viyana’da başlayan nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakereleri sürecinde Tahran yönetimini nükleer tesisleri hedef almakla tehdit etmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.