Filistin Başbakanı Amerika’ya seslendi: Yahudileştirme teşebbüslerini durdurun

Posted by

Filistin Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Iştiyye, Ramallah’taki ofisinde ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf ile yardımcısı Haydi Amr’ı kabul etti.

Iştiyye, görüşmede ABD’li heyetle, İsrail’in Filistinlilere ve onların kutsallarına yönelik uygulamaları ve ihlallerini artırması sonucu Filistin topraklarında yaşanan durumları ve son gelişmeleri ele aldı.

Filistin Başbakanı, ABD’li heyetten “İsrail’in Kudüs şehrini Yahudileştirme ve Mescid-i Aksa’yı vakit ve yer olarak bölme istikametindeki tüm teşebbüslerini durdurmaya yönelik baskı” yapılmasını istedi.

İki devletli tahlilin çatışmayı sona erdirmenin tek yolu olduğunu yineleyen Iştiyye, başta yerleşim üniteleri konusu olmak üzere iki devletli tahlilin önündeki tüm mahzurların kaldırılması için her türlü uğraşın sarf edilmesi gerektiğini vurguladı.

Iştiyye, ABD’nin Kudüs’teki konsolosluğunun yine açılmasının yanı sıra Filistin Kurtuluş Örgütü’nün ABD’nin terör listesinden çıkarılmasının ve örgütün Washington’daki ofisinin tekrar açılmasının kıymetini vurguladı.

ABD’nin eski Lideri Donald Trump yönetimi, 2019’da ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşımış ve oradaki Filistinlilere hizmet veren konsolosluk binasını kapatmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Leaf, 11 Haziran’dan bu yana Ramallah’ta bir dizi görüşmeler gerçekleştiriyor. Leaf, Ramallah ziyareti kapsamında Filistin Devlet Lideri Mahmut Abbas tarafından da kabul edilmişti.

ABD Lideri Biden’ın temmuz ayında İsrail ile işgal altındaki Filistin topraklarını ziyaret etmesi bekleniyor. Bu, Biden’ın misyona geldiği 2021 yılından bu yana bölgeye yapacağı birinci ziyaret olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.