Estetikte Dünyanın Yüzünü Değiştiren Yöntem: Silikon Cephe

Silikon diye adlandırılan ama aslında cephelerin silikon ile değil de cam ile kaplanmasıyla olan yöntem gerçekten şehirlerin yüzünü değiştirmiştir. Günümüzde büyük ve şehrin her yerinden görünen bina ve gökdelenlerin neredeyse hepsi silikon cephe ile yapılmıştır.

 

Neden Silikon Cephe Tercih Ediliyor?

 

Cam şeffaf bir malzemedir. Bu sayede diğer malzemelerden daha rahat bir biçimde ışığı içeri geçirir. Birincil tercih sebebi budur.

 

Silikon cephe aynı zamanda ışığı yansıtır da. Gün ışığının bir kısmı sayesinde yansıtma özelliği artan cam kaplama sayesinde oluşan yansımalar şehrin uzak köşelerinden bile rahatlıkla görünür. Yüksek bir gökdelenin üstündeki camlardan yansıyan bulut akisleri o binanın daha da yüksek olduğu sanısını doğurur. Bu da mimar tarafından eserinin seçkin hale gelmesi anlamına gelir.

 

Bir iş yeri, ya da bir iş merkezinin bu sanıyı imaj olarak kullanması ekonomi dünyasında istenen bir olaydır. Kısacası yarattığı seçkin görüntü en önemli silikon cephe tercih sebebidir denilebilir.

 

Dayanıklı ve Ekonomiktir

 

Güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır. Hiçbir zaman cam malzemenin renginin değişmesi söz konusu olmaz. Dış etkiler ile solan diğer malzemelerin yanında bu özelliği ile fark yaratır. Aynı zamanda camın kullanıldıkça kirlenmesi de söz konusu değildir. Kolayca temizlenebilen bir cephe kaplama malzemesidir.

 

Bu avantajları ile silikon cephe avantajlar getirir. Silikon aynı zamanda su ve neme karşı dayanıklı olduğu gibi cepheden suyun binaya sızmasına da tam olarak engel olur. En iyi su yalıtımı malzemesidir denilebilir. Duvar dokusuna su sızıp oluşan çatlakları genişletemez. Ya da su nedeniyle oluşabilecek aşınmalar en baştan bu cephe sistemi kullanılarak engellenmiş olur.

 

Bu sebepler ile binanın yaşlanma sürecine katkıları olur. Dayanıklı ve ekonomik kabul edilmesinin sebeplerinden bazıları bunlardır.

 

Çevre Dostudur

 

İnsan sağlığına zararlı maddeler içermediği gibi çevreye de zararlı bir madde değildir. Üstelik başka malzemeler gibi doku renk bozuklukları olup değiştirilmesi gerekmediği için tekrar tekrar tüketilmesi gereken bir madde değildir.

​​​​​​​

Hafiftir. Gürültüden korur. Isı yalıtımında da iyi bir yapı malzemesidir. Aynı zamanda bina içine daha fazla güneş ışığı alarak ısınma giderlerini azaltabilir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir