Dünya 2022'ye merhaba diyor

Dünya 2022’ye merhaba diyor

Posted by

2022’yi ilk karşılayan ülkelerden biri ada ülkesi Yeni Zelanda oldu. Kutlamaların merkezi Auckland şehriydi. Burada kutlama yapılabilmesi için koronavirüs salgını kuralları gevşetildi.

Şehir sakinleri, Ağustos’tan bu yana ilk kez halka açık alanlarda toplandı. Salgın kurallarına uygun bir biçimde yeni yılı karşıladı.

Bu yıl Yeni Zelanda’da havai fişek gösterisi yapılmadı. Bunun yerine “Gökyüzü Kulesi” ve “Liman Köprüsü”nde geleneksel ışık şovları vardı.

Yeni zelanda’dan sonra Avustralya 2021’e veda etti. Kutlamaların merkezi, ülkenin en büyük şehri Sydney oldu.

Meşhur Liman Köprüsü üzerinde havai fişeklerle görsel şölen yapıldı. Havai fişek gösterisi bu yıl da geceyi gündüze çevirdi.

Virüsün yeni türü Omicronun vakaları artırması ve ülkeyi kasıp kavuran sıcak hava dalgasına rağmen halk sokaklara döküldü.

Yılbaşı kutlamalarına katılmak isteyenler önceden kayıt yaptırdı.

Geçtiğimiz yıl salgın sebebiyle iptal edilen kutlamalar, bu sene önlem alınarak yapıldı. Yetkililer, vakalardaki artış dolayısıyla yılbaşı kutlamalarının açık havada yapılması yönünde tavsiye verdi.

Toplu kutlamalarda maske takma ve fiziksel mesafe kuralları uygulandı.

Pasifik ülkelerinden sonra asya ülkeleri yeni yıl kutlamalarına başladı. Kuzey Kore’de kutlamaların merkezi başkent Pyonyang’dı. Etkinlik , ülkenin kurucusu “Ebedî lider” olarak adlandırılan Kim Il Sung’un isminin verildiği meydanda yapıldı. Kuzey Kore Devlet Televizyonu’ndan canlı yayınlanan kutlamalarda şarkıcılar art arda sahneye çıktı.

Ardından havai fişek gösterisiyle yeni yıl karşılandı.

Ada ülkesi Tayvan da 2022’i sevinçle karşıladı. Başkent Taipei’de yılbaşı kutlamaları salgın önlemleri çerçevesinde yapıldı. Ülkenin en yüksek gökdeleni Taipei 101’de havai fişek gösterisi düzenlendi.

Hong Kong ise 2022’ye ışık şovları ile merhaba dedi. Victoria Limanı renkli görüntülere sahne oldu.

67 metre yükseklikteki M+ Müzesi, 2022’ye doğru geri sayımın merkezi oldu.

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta 2022’ye renkli giren ülkelerden biriydi. Ancak ülkede koronavirüs salgın önlemleri, yılbaşı için daha da sıkılaştırıldı. Kutlamaların yalnızca açık alanlarda yapılmasına izin verildi.

Kutlamalara katılanların aşılarının tam olması şartı koşuldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.