Deepfake tehdidine karşı bu önlemlere dikkat !

Kaspersky’in Kazakistan’da düzenlediği Siber Güvenlik Haftasonu-META 2023’de uzman isimler Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesi ile dünya çapındaki tehdit ortamındaki gelişmeleri paylaştı. Deepfake oluşturma araçları ve hizmetleri ele alınırken, Kaspersky uzmanlarının tahminlerine göre, bir dakikalık deepfake video başına fiyatlar 300 ila 20 bin dolar arasında değişebiliyor. Farklı kötü niyetli amaçlar için deepfake video ve ses oluşturma hizmeti veren çeşitli Darknet pazarlarını ve yeraltı forumlarını analiz edilirken bazı durumlarda bireyler, deepfake oluşturmak için ünlüler veya siyasi figürler gibi belirli hedefler talep edilebildiği vurgulandı.

Bireyleri veya kuruluşları dolandırmak için kullanabilecek sahte videolar veya görüntüler oluşturmak için deepfake örnekleri tercih edilirken, örneğin bir üst yöneticinin (CEO) banka havalesi talep ettiği veya bir ödemeyi yetkilendirdiği sahte bir video hazırlanabiliyor ve bu video kurumsal fonları çalmak için kullanılabiliyor. Siber suçlular ayrıca, yanlış bilgi yaymak veya kamuoyunu manipüle etmek için deepfake’lerden faydalanabiliyor. Bu kişiler, örneğin, bir politikacının tartışmalı açıklamalar yaptığı sahte bir video oluşturabiliyor ve bunu seçimin sonuçlarını etkilemek için kullanabiliyor.

243 BİN DOLAR DOLANDIRILDI

Kaspersky Lider Veri Bilimcisi Vladislav Tushkanov, deepfake’lerin giderek artan bir şekilde şantaj ve dolandırıcılık amacıyla kullanıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Örneğin, bir İngiliz enerji firmasının CEO’su, ana şirketinin başkanının acil fon transferi talep eden bir ses deepfake’i ile 243 bin dolar dolandırıldı. Neticede fonlar, dolandırıcının banka hesabına aktarıldı. Durum ancak suçlu başka bir transfer talebinde bulununca ortaya çıktı. O zamana kadar zaten transfer edilmiş olan fonları geri almak için çok geç kalınmıştı. Benzer bir vaka BAE’de rapor edildi ve burada da ses deepfake’i içeren bir dolandırıcılıkta 400 bin dolar çalındı. Bununla birlikte deepfake’lerin yalnızca işletmeler için değil, aynı zamanda bireysel kullanıcılar için de bir tehdit olduğunu unutmamak gerekir. Bunlar yanlış bilginin yayılmasına sebep olabilir, dolandırıcılık için kullanılabilir veya rızası olmadan başka birinin kimliğine bürünebilir. Dijital okuryazarlık seviyenizi artırmak, bu tehditlere karşı koymak için anahtar niteliğindedir.”

BU ÖNLEMLERİ ALIN

Kaspersky, deepfake ile ilgili tehditlerden korunmak için önerileri de şöyle sıraladı; “Kuruluşunuzdaki siber güvenlik uygulamalarını kontrol edin. Yalnızca yazılımları değil, aynı zamanda gelişmiş BT becerilerini de ele alın. Kurumsal ‘insan güvenlik duvarınızı’ güçlendirin. Çalışanların deepfake’lerin ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve yol açabilecekleri problemleri anlamalarını sağlayın. Çalışanlara bir deepfake’i nasıl tespit edeceklerini öğretmek için sürekli farkındalık ve eğitim çalışmaları yapın. Nitelikli haber kaynaklarına başvurun. Bilgi cehaleti, derin sahtekarlıkların yaygınlaşmasını sağlayan önemli bir etken olmaya devam ediyor. ‘Güven ama doğrula’ gibi iyi protokollere sahip olun. Sesli mesaj ve videolara şüpheyle yaklaşmak insanların asla kandırılmayacağını garanti etmez ancak yaygın tuzakların çoğundan kaçınmaya yardımcı olabilir. Deepfake videoların dikkat edilmesi gereken temel özelliklerinin farkında olun.

GÖZÜNÜ KIRPMIYORSA ŞÜPHELENİN

Bilgisayar Mühendisleri Odası da deepfake ile ilgili hazırladığı broşürde, vatandaşların nelere dikkat etmesi gerektiğinin altını çizerek şu uyarılarda bulundu; “Bazıları oldukça açık bir şekilde belli olurken diğerleri için gerçek olup olmadıklarını anlamak zor olabilir. Görüntüye yakından bakılırsa genellikle işaretler vardır. Boyun, gözler veya ağız gibi temel yüz özelliklerinin etrafında dalgalanma, pikselleşme veya bulanıklık oluşur. Bu, bir kişi hareket ettiğinde, gözlerini kırptığında, başını veya vücudunu çevirdiğinde daha belirgin hale gelir. Dudak hareketlerinin duyduklarınızla uyuşmadığı bir işaret olabilir. Doğal ağız hareketleri için görüntüye daha yakından bakılmalıdır. Gözünü kırpmadan konuşan insanlar da iyi bir ip ucudur. Doğal olmayan renklendirme, yakınlaştırıldığında veya büyütüldüğünde tuhaf görünen görüntüler kendini hemen belli eder. Yazım yanlışları, doğal olarak akmayan cümleler, şüpheli kaynak, e-posta adresleri, sözde gönderenle eşleşmeyen ifade, herhangi bir tartışma, olay veya sorunla ilgili olmayan bağlam dışı mesajlara da dikkat.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir