Danimarka istihbaratında dev gözaltı

Danimarka istihbaratında dev gözaltı

Posted by

Danimarka’da istihbarat servisinin kendi vatandaşları hakkında topladığı gizli iletişim verilerini Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’na teslim ettiğinin ortaya çıkmasıyla ilgili skandala bir yenisi eklendi. Danimarka medyası askeri istihbarat servisi şefi Lars Findsen’in gizli bilgi sızdırma suçlamasıyla gözaltında olduğunu duyurdu.

Findsen’in gözaltına alınması ise davaya karşı yayın yasağının kaldırılmasıyla ortaya çıktı. Danimarka basınına göre Findsen, şu an için devam eden soruşturma kapsamında gözaltında olan tek isim. Findsen’in ne kadar süre gözaltında tutulacağı bilinmiyor. Savcılık ofisi ise konuyla ilgili yorum yapmayı reddediyor.

Danimarka devlet televizyonu, davanın Danimarka medyasına gizli bilgi sızdırılmasıyla ilgili olduğunu duyurdu. Televizyon, 2020 yılında Danimarka Savunma İstihbaratı Servisi’nin Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı ile ham veri paylaştığını, Amerikan ajansının Danimarka vatandaşlarının şahsi bilgilerine ve özel iletişim verilerine sahip olabileceğini öne sürmüştü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.