CHP’li Özgür Özel sert çıktı: ‘Beşli çetecikler reis değiştirmek istiyor’

Posted by

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özel, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun,“5’li çete ile aramı bulmaya yeltenen sermayedar, holding, piyasa, kim olursa olsun pişman olur; bu bu türlü biline” açıklaması için “Beşli çetecikler’ reis değiştirmek istiyor. Bizde reis olmayacak, hukuk olacak. Bizim kapıyı çalmasınlar. Bu iktidarın cürüm ortaklarının gelecekteki iktidarımızla ilişkilenmek için yapmış oldukları temaslara hassas değiliz, kapalıyız. Bizi kimse Tayyip Erdoğan ile karıştırmasın” dedi.

 Özel, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özel, şunları söyledi:

“NEDEN SÜLEYMAN SOYLU ÜSTÜNE ALINIYOR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Bize iki de bir yargılanacaksınız diyenler, talimat almıştır” tabirlerine ait Özel, şunları söyledi:

“Biz ‘geçmişte hukukun dışına çıkanların, insanların geleceğini, parasını çalanların, uyuşturucu baronların peşini bırakmayacağız’ diyoruz. ‘Rüşvetçilerin peşini bırakmayacağız’ diyoruz. Sayın Vedat Alım ‘beni yargılatacaklarmış’ demiyor. Sayın Nebati, Orman Bakanı üstüne alınmıyor. Neden Süleyman Soylu üstüne alınıyor. Biz suçluları yargılayacağız diyoruz. Yarası olan gocunuyor galiba. Kimsenin bir kederi yokken, Süleyman Soylu’yu tutan bu kaşıntı nedir? Vatandaşlarımızın takdirine bırakıyoruz.”

Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Vedat Bilgin’in “Türkiye’nin işçilerinin, İşsizlik Sigortası Fonu için kesilen paralarının, bu türlü saçma sapan programlara gitmesine müsaade veremeyiz” kelamları hakkında Özel, “Bu programları kim başlattı? Süleyman Soylu. O süper Çalışma Bakanlığı periyodunda. Mevcut Bakan, ‘böyle saçma sapan yerlere parayı çarçur ettirmeyiz’ diyor. Sebebi de şu: Ben hak veriyorum. Personelin kumbarasından patronun cebine dayanak ve sonra işten çıkarıp yenisini alıp yine dayanak. Bu olmaz. Yılın son günü işten çıkarıp yeni personel almak istihdam dayanağı midir, yoksa devleti enayi yerine koyup işsiz kumbarasının içini boşaltmak mıdır? Süleyman Soylu, bunu yaptı. Bakan ‘müdahale edeceğiz’ diyor. Bakan yanlışsız söylüyor lakin Sayın Bakan, bunu kendinden evvelkileri suçlarken Süleyman Soylu’yu suçladığını da bilsin. Bilip de yapıyorsa ardındayız. Bilmeden yapıyorsak bu da ikisine keder olsun, otursunlar konuşsun” diye konuştu.

“SARAY REJİMİ GURURLA SUNAR”

Özel, Basın Ahlak Esasları’nın yenilenmesi ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Dezenformasyon yasası’ dedikleri, esasen sansür yasasını ağır muhalefetimiz ve toplumda oluşan reaksiyonlar üzerine 1 Ekim’e bırakmışlardı. ‘Bu süreyi hakikat geçirin, basın örgütleri ile çalışın, bu maddeyi düzeltelim’ demiştik.

Ancak Resmi Gazete’de Baskın Ahlak Esasları’na dair genel heyet kararları yayınlandı. AK Parti, birebir AK Parti. Yeniden dönüp de kimselere sormamışlar. Üniversal, Birgün, Cumhuriyet, Yeni Asya, Karar, Ulusal Gazete ve kendilerine müzahir olmayan ne kadar basılı yayın organı varsa onları zapturapt altına almak için yeni bir çalışma. Saray rejimi gururla sunar. Kimi disiplin hatalarını getirmişler, birtakım sözleri muğlaklaştırmışlar. Sopayı kalınlaştırıp, basına göstermekteler. Bundan sonra bunlara uymazsan, sana ilan vermem.’ Kime verirsin? Yandaş medyaya veriyorlar. Bir de küçük ortağa müzahir Türkgün Gazetesi ile BengiTürk televizyonuna veriyorlar. Basındaki bu problemleri takip etmeye… İktidarımızın birinci üç ayında basın işçilerin hak ettikleri kanunu üç ay içinde geçireceğiz. Bir daha kimsenin ele geçiremeyeceği bir basın kanunu yapmaya hazırlanıyoruz.”

“GEMİYİ ERKEN TERK ETMEK İSTEYENLER VAR”

Özel, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun; dün yaptığı ve “5’li çete ile aramı bulmaya yeltenen sermayedar, holding, piyasa, kim olursa olsun pişman olur; bu bu türlü biline. Artık varsa cüretiniz, gelin beni ikna edin. Lakin haber yollamayı bırakın” tabirlerini içeren toplumsal medya paylaşımı ile ilgili şunları söyledi:

“İktidar değişimini, birinci evvel köylerde muhtarlar, Ankara’da bürokratlar… Muhtarlar salonlara sığmıyor. Muhtarlar değişime inandı. Bürokrasiden evrak yağıyordu. Tasnifleniyor. Bugünkü durumda, kabahat duyurusunda tüketilmek istenmeyenler, gelecekte bağımsız yargı için saklanıyor. Bir kısmı ile ilgili gerekli süreçler yapılıyor fakat o bahislere çalışılıyor.

Diğer taraftan o gemiyi erken terk etmek isteyenler var.  Bizim tarafa atlamak istiyorlar. Genel Lider dün akşam onlara, ‘durun’ dedi. Zira CHP’nin iktidarda olduğu devirde, bugünkü üzere bir bağa gerek yok. ‘Beşli çetecikler’ reis değiştirmek istiyor. Bizde reis olmayacak, bizde hukuk olacak. Kemal Beyefendi, ilgi kurması gerekenlerle kurar. Baştan söyledik, kamulaştırmalar yapılacak. Makul karınızı alırsınız. Güvendiğiniz o tahkimlere sunulacak evraklar, bütün dünya ülkelerinde var, yani bir iktidarın kendi yakınları için yapmış olduğu; ülke lehine değil, birilerinin lehine yapmış olduğu mutabakatlar gelecek iktidarları bağlamaz. O denli Londra’daki tahkimlere güvenmeyin. Özal’ın yaptığı otoyoldan kaça geçiyorsak, sizinkinden de o kadara geçilecek. Süleyman Demirel’in yaptığı köprü, bayramda parasız, sizinki 250 lira. Yok o denli. Bunların hepsi kamulaştırılacak. Ümit ederiz, otoyollardaki gişeleri balyozla kırma merasimleri yapacağız daima bir arada. Daima birlikte o gişeleri kırdığımız günleri göreceğiz. Bu ülkede kolay, süratli, muteber ulaşım; zenginlerin kullanabildiği bir şey olmaktan çıkacak artık. O denli beşli çetelerin köprülerini, Türk milletinin köprüsü haline getireceğiz. Bundan emin olsunlar. Bizim kapıyı çalmasınlar.

Bizim kapı herkese açık. Ancak Erzincan Kemaliye’deki üzere. İki tokmak var. Vatandaş tokmağı çaldı mı biz o kapıyı, güle oynaya açarız. Beşli çete çalınca, o  kapı karşısında duvar üzere durur. Asla ve asla bu iktidarın cürüm ortaklarının gelecekteki iktidarımızla ilişkilenmek için yapmış oldukları temaslara hassas değiliz, kapalıyız. Bizi kimse Tayyip Erdoğan ile karıştırmasın. ‘Reis gitti yaşasın yeni reis.’ Yeni reis yok, hukuk var. Adalet var, eşitlik var. ‘Kral öldü, yaşasın yeni kral.’ Kral yok demokrasi var. Demokrasiye tekrar geçeceğiz. O denli kendisini padişah üzere gören, ulufeler dağıtan, kendini methedene veren, hudut edene dirsek gösteren… Bu türlü bir anlayış Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte bitiyor. Herkes bunu bilsin.”

“MHP’NİN DAYANAK VERDİĞİ BİR İKTİDARIN EKONOMİK BUHRANA GİRMEDİĞİ GÖRÜLMEMİŞTİR”

MHP tarafından “Geleceğin İktisat Vizyonu” ile “Türk Jenerasyonu: Türkiye’nin Büyük Stratejisi” başlıkları ile iki iktisat kitabı hazırlanmasının sorulması üzerine Özgür Özel, “MHP’nin ‘maşallah’ dediğini 40 yıl sonra sütten kesilir, ‘maşallah’ dedikleri çocuk 40 gün yaşar. MHP’nin dayanak verdiği bir iktidarın ekonomik buhrana girmediği görülmemiştir. Sonunda erken seçim ve baraj. MHP’nin hünerleri budur. Yanlarında durdukları herkesi felakete sürüklemeyi beceri bilirler becerileri. Küfrettikleri ve ‘bir tek senden cumhurbaşkanı olmaz’ dedikleri şahsa dayanak vermek de onların işidir” dedi.

“NASIL PAKETLEDİLER KENDİ BİLE ANLAMADI”

128 milyar dolar davasında CHP’nin itirazının reddedilmesinin sorulmasıyla Özel, “128 milyar doları cayır cayır yaktılar. Bunu ekonomiyi bilen herkes biliyor. Herkes 128 milyar dolarlık rezervin cayır cayır yandığını biliyor. Bilmediğimiz Merkez Bankası’nın kime sattığı listelerini yayınlamamasıdır. Kime satıldığı, olağan satışların yanında birtakım kuşkulu satışlar var, kıymetli sayıda. Açıklanması için talepte bulunuyoruz. Bunu Lütfü Elvan, ‘bence açıklanmalıdır’ demişti. Nasıl paketlediler kendi bile anlamadı” karşılığı verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.