Boris Johnson'dan istifa sorusuna yanıt

Boris Johnson’dan istifa sorusuna yanıt

Posted by
Boris Johnson'dan istifa sorusuna yanıt

Soruşturmayı yürüten kıdemli müsteşar Sue Gray’in raporunu önümüzdeki saatlerde Başbakanlık’a iletmesi bekleniyor. Rapor bugün kamuoyuna da açıklanabilir.

BBC Newsnight programından Lewis Goodall, kaynaklarının, raporun bugün “yüzde 100” Başbakanlık’a iletileceğini söylediğini aktardı. Bu kaynaklar, bulgular konusunda Gray’in Başbakanlık’a bilgi verdiğini ve raporun “iyi haberler içermediğini” vurguluyor. Goodall, raporun kamuoyuna bugün açıklanmasının ve tamamının açıklanıp açıklanmayacağının kesin olmadığını bildirdi.

Sue Gray ise raporunun tamamının kamuoyuna açıklanmasını istiyor. Gray’in elinde, partilerle ilgili fotoğraflar ve cep telefonları mesajları olduğu biliniyor. Londra Emniyet Müdürlüğü de dün, koronavirüs kısıtlamaları sürerken Başbakanlık’ta partiler düzenlenerek suç işlenip işlenmediğine yönelik soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma, Başbakan Johnson üzerindeki istifa baskısını daha da artırmıştı. Muhalefet partilerinin yanı sıra Johnson’ın kendi partisinden bazı milletvekilleri de istifasını talep ediyor. 

‘Anlayışın değişmesi gerek’

Başbakanlık yetkilileri ise Johnson’ın yasaları ihlal etmediğine inandığını söylüyor. BBC’ye konuşan Dışişleri Bakanı Liz Truss, “Endişe veren raporlar var, anlayışın değişmesi gerektiği açık” dedi. “Sorunların çözülmesi gerektiğini” belirten Truss, bunların, başbakanın ve hükümetin yaptığı “muhteşem işleri” gölgelememesi gerektiğini söyledi.

Johnson, Avam Kamarası’nda soruları yanıtladı

Johnson, bugün Avam Kamarası’nda olağan haftalık toplantıda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer, Parlamento’ya yanlış bilgi verenlerin istifa etmesi gerektiği kuralının Başbakan’ın kendisi için de geçerli olup olmadığını sordu. Johsnon, “Tabii ki” diye cevap verdi ancak sürmekte olan bir soruşturmayla ilgili yorum yapamayacağını söyledi.

Starmer, Johnson’ın, Başbakanlık’ta parti düzenlendiğini inkar ederek parlamentoya yanlış bilgi verdiğini, bu nedenle de istifa etmesi gerektiğini kaydetti.
İstifa etmeyeceğini söyleyen Johnson, hükümetinin pandemi yönetiminde aldığı kritik kararların hepsinin doğru olduğunu söyledi.

Starmer, bunun üzerine Babakanlık’ta parti düzenlenmesi iddialarıyla ilgili Londra Emniyet Müdürlüğü’nün soruşturma açmasının önemini Johnson’ın kavramadığını belirtti ve Johnson’dan soruşturma raporunun kesintisiz bir şekilde kamuoyuna açıklanmasını talep etti.

Johnson ise sorulara yanıt vermek yerine, pandemi sürecinde hükümetin başarılı uygulamalarından söz etti ve İngiltere’nin Ukrayna krizinde Rusya’nın müdahalesi halinde Vladimir Putin’e yaptırım uygulanması konusunda Batılı güçleri birleştirici bir rol oynadığını vurguladı.

Johnson özür dilemişti

Covid kısıtlamaları döneminde Başbakanlık’ta en az 13 parti veya etkinliğin düzenlendiğiyle ilgili iddialar gündeme geldi. Johnson daha önce 20 Mayıs 2020’deki bir “içkili” etkinliğe katıldığı için özür dilemiş, bunun “işle ilgili bir etkinlik” olduğunu sandığını ifade etmişti. Daha sonra Johnson için bir doğum günü partisi düzenlendiği iddiaları da gündeme geldi.

İktidardaki Muhafazakar Parti’nin bazı milletvekilleri Johnson’ın istifasını istedi, diğerleri ise kararlarını netleştirmek için raporun kamuoyuna açıklanmasını bekliyor.

Partinin 360 milletvekilinden 54’ünün resmi talebi halinde, Johnson için Muhafazakar Parti’nin meclis grubunda güven oylaması yapılacak. Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer ise Sue Gray’in raporunun yayımlanması öncesi yaptığı açıklamada, hükümette görev yapan herkesin, başbakanı hala neden desteklediklerini kendilerine sorması gerektiğini söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.