Boğaziçi Üniversitesi’nde sinema kulübünün faaliyetleri durduruldu, idaresi vazifeden alındı

Posted by

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci, açık hava sinema gösterimini münasebet göstererek sinema kulübünün idaresini vazifeden aldı ve kulüp faaliyetlerini bir aylığına durdurdu.

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü, açık havada sinema gösterimleri yapmak istemiş, bunun için dilekçe vermiş fakat üç sinema okul idaresi tarafından münasebet gösterilmeden yasaklanmıştı. Kulüp birinci duyuruyu 12 Temmuz’da yapmıştı.

KULÜPLER TAKVİYE ÇIKTI

Boğaziçi Üniversitesi kulüpleri ise sinema kulübüne dayanak çıktı ve yasaklanan üç sinemadan birini bugün üniversitede göstermek istediler. Lakin Rektör Prof. Dr. Naci İnci’nin imzasıyla aktiflik kuralları ihlal edildiği gerekçesiyle gösterim tekrar yasaklandı.

BİR AY MÜDDETLE KAPATIP İDARESİ MİSYONDAN ALDI

Rektör İnci bununla da kalmayıp sinema kulübünü bir ay mühletle kapatırken, kulüp idare konseyini da vazifeden aldı.

Sinema kulübünün toplumsal medya hesabından şu paylaşım yapıldı:

“Gerekçe gösterilmeden sansürlenen 3 açık hava gösterimimizden birini Boğaziçi Üniversitesi Kulüpleri olarak bugün gerçekleştireceğimizi duyurmuştuk.

Bunun üzerine bu sabah üniversitemizin kayyum idaresi tarafından kulübümüze gönderilen evrakta aktiflik düzenleme kurallarını ihlal ettiğimiz gerekçesiyle kulübümüze 1 ay mühletle faaliyet mahzuru getirildi ve kulüp idare konseyimiz vazifeden alındı.

Bu hukuksuz kararın ve yapılan sansür ve baskının karşısında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.