Bilecik Belediye Lideri Semih Şahin, CHP’den ihraç edildi

Bilecik Belediye Lideri Semih Şahin’ın CHP’den oy çokluğuyla ihraç edildiği açıklandı.

CHP, Bilecik Belediye Lideri Semih Şahin’i parti sorumluluğu, etik pahaları ve lokal idare prensipleriyle bağdaşmayan tavır ve davranışları nedeniyle, Yüksek Disiplin Konseyi’ne sevk etmişti.

İçişleri Bakanlığı geçen şubat ayında Bilecik Belediyesi’ndeki rüşvet argümanlarına ait yürütülen soruşturma nedeniyle Semih Şahin, süreksiz olarak vazifeden uzaklaştırılmıştı.

BELEDİYEYE RÜŞVET OPERASYONU

Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı A.Ş. İdare Şurası Lideri olan Selçuk E.’nin, bina ruhsat bedeli ve iş takibi için başvuranlardan rüşvet istediğinin tespit edilmesi üzerine, 19 Ocak’ta Bilecik Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Gayret Şubesi gruplarınca operasyon düzenlendi.

Suçüstü yakalanan Selçuk T., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Soruşturma kapsamında mülkiye müfettişlerince elde edilen bulgularla hazırlanan rapor, Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletildi. Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma genişletilirken, Belediye Lideri Semih Şahin de dahil edildi.

Mülkiye müfettişlerince Lider Şahin hakkında ‘Memurlar ve Öteki Kamu Vazifelilerinin Yargılanması Hakkında Kanun’ uyarınca ön inceleme, ‘Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Çaba Kanunu’ kapsamında da mal varlığı soruşturması başlatıldı.

GEÇİCİ OLARAK MİSYONUNDAN UZAKLAŞTIRILMIŞTI

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Konseyi, şahitlerin ve söz sahiplerinin baskı altına alınmaması, hata kanıtlarının yok edilmesi, karartılması ya da değiştirilmesinin önüne geçilebilmesi, yapılacak ön inceleme ve soruşturmaların selameti için Lider Şahin’in süreksiz olarak vazifeden uzaklaştırılmasını talep etti.

Bunun üzerine Bilecik Belediye Lideri Semih Şahin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayıyla süreksiz olarak vazifesinden uzaklaştırıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.