Biden "Ya diplomasi ya yaptırım" dedi

Biden “Ya diplomasi ya yaptırım” dedi

Posted by

Ukrayna krizi günbe gün derinleşirken ABD Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 3 hafta arayla ikinci görüşmelerini yaptı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden, telefon görüşmesini talep eden Putin’e iki seçenek sundu. Amerikan Başkanı, krizin diplomasi yoluyla çözülmesini istediğini ancak Rusya’nın Ukrayna’yı daha da işgal etmesi durumunda “ABD, müttefikleri ve ortaklarının kapsamlı bir karşılık vereceğini” ifade etti.

Beyaz Saray, Biden’ın bu ifadeler ile ekonomik yaptırımları ve NATO’nun doğu sınırına daha fazla askeri yığınak ihtimalini kast ettiğini söyledi. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre ise Putin, yeni yaptırımların “Büyük bir hata” olacağını dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı ayrıca Biden’a ABD’nin Ukrayna’ya askeri yardımı bırakması çağrısını yineledi. Putin, Ocak’ta yapılacak görüşmelerden “Elle tutulur sonuçlar” çıkmasını istediğini de dile getirdi.

Biden ise buna karşılık Ukrayna ve diğer müttefiklere ilişkin kararları masada onlar olmadan değerlendirmeyeceklerini ifade etti.

Rus tarafı Başkan Putin’in görüşmeden “memnun kaldığını” açıkladı. Üst düzey bir ABD’li yetkili ise görüşmenin “ciddi ve yoğun içerikli” olduğunu söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.