Bakan Yanık’ın tarikatlar evinde kalan çocuklarla ilgili tepki çeken açıklaması hakkında suç duyurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın, Menzil tarikatına ait bir köyde 1100 çocuğun kalmasıyla ilgili iddiaya ilişkin yaptığı, “Herhangi bir yere verecek bir çocuğumuz yok ama insanlar kendi çocuklarını diledikleri yerde bulundurabilirler. İhmal yoksa istismar yoksa şiddet yoksa bizim görevimiz devlet olarak başlamaz” açıklaması hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Bakan Yanık, “Adıyaman’ın Kahta ilçesinde Menzil köyünde 1100 depremzede çocuğun bulunduğuna ilişkin haberler. Biz, bu tür haberlerin tamamını ihbar kabul edip, gereğini yapıyoruz. Nitekim bu bahsedilen yere de arkadaşlarımız gittiler inceleme yaptılar. İddia edildiği gibi 1100 çocuk olup olmadığı ya da refakatsiz olup olmadıkları, devlet korumasına alınması gerekip gerekmediğiyle ilgili incelemeyi yaptılar. Bahsedilen noktada refakatsiz bir çocuk olmadığı, bulunan çocukların anne ve babalarıyla beraber oldukları, devlet korumasına ihtiyaç duyan depremzede bir çocuğun orada bulunmadığını tespit ettiler” demişti.

Kayıp ve refakatsiz çocuklarla ilgili ihbarlar

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), Bakanı Derya Yanık hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, Bakan Yanık’ın “Görevi ihmal ve görevi kötüye kullandığı” iddia edildi. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Veli Der Antalya Şube Başkanı Tülin Koç, depremin ilk gününden itibaren kayıp, refakatsiz ve kimsesiz çocuklar sorununun kamuoyu gündemini meşgul ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Menzil Tarikatı, Buhara Evleri’nde tutulan deprem mağduru çocuklara ilişkin görüntüler yayınladı”

Deprem felaketinde hayatını kaybeden, yetim ve öksüz kalan çocukların; devlet koruması dışında kimi dernek, vakıf, cemaat ve tarikatlara teslim edildiği yönünde haberler yapıldığını belirten Koç, “Merkezi Adıyaman’ın Kahta İlçesine bağlı Menzil Köyü’nde olduğu bilinen Menzil Tarikatı’nın yetkilileri, Buhara Evleri adı verdikleri yerleşkede 2 binden fazla depremzede çocuğu ‘misafir ettiklerini’, halihazırda 1100 çocuğun yanlarında kaldığını açıklamıştır. Menzil Tarikat’ına ait sosyal medya hesaplarından Buhara Evleri’nde tutulan deprem mağduru çocuklara ilişkin görüntüler yayınlamıştır” ifadelerini kullandı.

“Görevi ihmal ve görevi kötüye kullanmaktan” suç duyurusu

Koç, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Veli Der Genel Merkezimiz bugün tüm şubeler adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık’ın, refakatsiz kalmış depremzede çocuklarımızı hemen koruma altına almak asli görevi iken, bu görevini yerine getirmeyerek ve bu çocuklarımızın yasadışı dini yapıların eline düşmesine sebep olarak TCK’nin 257. Maddesine göre ‘Görevi İhmal ve Görevi Kötüye Kullanma’ suçu işlediğini düşünüyor ve hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir