Avrupa’da pazar daralıyor otomotiv badire yaşar

Posted by

En değerli ihracat pazarındaki sıkıntılar otomotiv endüstrisini tehdit ediyor. Azalan araç satışları ile birlikte Avrupa’daki fabrikalarda kapasite fazlalığı oluşması, Türkiye’deki otomotiv yatırımlarının geleceğini riske atıyor.

Türkiye otomotiv endüstrinin en değerli ihraç pazar Avrupa’da satışlar düşüyor. Dünya genelinde 89 milyon adet satış olan 2022 iddiası, 84 milyon adede, 106-107 milyon olan 2025 kestirimi ise 100 milyon düzeyine çekildi. Avrupa’da ise 2022 için öngörülen 13-14 milyon adetlik satış maksadı, 12 milyona inmiş durumda. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Lideri Cengiz Eroldu, Türkiye’nin en kıymetli pazarının Avrupa olduğunu hatırlatarak bu durumun Türk otomotiv bölümü açısından risk yarattığını belirtti.

Eroldu, “Avrupa’daki toplam talepte bir düşme var, ikincisi de Avrupa’da bir kapasite fazlası ortaya çıkıyor. Avrupa’da şurası fabrikalar var. Bu tıpkı vakitte herkes için bir tehdit. Avrupa pazarının küçülmesi Türk otomotiv sanayi açısından da bir tehdit. Zira her yerde fazla kapasiteler ortaya çıkacak. Yeni yatırım peşinde koşarken, bir yandan da elimizdekini muhafazamız lazım. Bu tablo bize onu söylüyor” dedi.

TEDARİK ZİNCİRİ SORUNU

Ocak-haziran periyodunda iç pazarda satışların geçen yıla nazaran yüzde 9 azalarak 375 bin 683 adede gerilediğini anlatan Eroldu, yılın ikinci yarısında düzgünleşme beklediklerini kaydetti. İhracatta ise Avrupa’daki daralma nedeniyle külfetlerin devam edeceğini lisana getiren Eroldu, hala tedarik zincirinde sorunlar yaşandığını aktardı. Eroldu, şöyle konuştu:

“Dünyanın belirli yerlerinde Covid-19 tedbirlerinin devam etmesi, örneğin Şangay bölgesinde uygulanan karantina bizleri de etkiledi. Öteki taraftan çip krizi ve makro ekonomik kararlardaki değişiklikler işlerimizi etkiliyor.”

Cengiz Eroldu

Parite, istikrarları olumsuz etkiler

Euro-dolar paritesindeki gelişmeleri kıymetlendiren Cengiz Eroldu, ihracatın değerli bir kısmının Euro, hammadde ithalatının da dolarla yapıldığını hatırlattı. Eroldu, “Hem ülke açısından hem de otomotiv sanayii açısından paritenin bu düzeye gelmesi yeterli bir şey değil. Bununla Türkiye’nin dış ticaret istikrarını olumsuz tesir yaratacağını bekliyoruz” dedi.

Öngörülemeyen siyasetler sorun

Türkiye’de öngörülemeyen mali siyaset düzenlemelerinin otomotiv sanayi üzerinde birtakım sıkıntılar yaratmaya başladığını belirten Cengiz Eroldu, maliyet artışlarının da kesim üzerinde baskı yarattığını söyledi. Elektrik, doğalgazdaki artışları hem Türk Lirası hem de Euro ve dolar mertebelerinde gördüklerini tabir eden Eroldu, emtialarda da yüzde 100’ü geçen fiyat artışları olduğunu kaydetti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.