Android telefonlar neden iPhone’a kıyasla daha fazla RAM’e muhtaçlık duyar?

Posted by

Amiral gemisi Android telefonlar çok fazla RAM’e muhtaçlık duyuyorlar. Birçok marka üst segment telefonlarının RAM ölçüsünü 18 GB’a kadar çıkardı. Orta segment telefonlarda ise 6 GB RAM standart haline gelmeye başladı. Ancak Apple’ın iPhone model telefonlarında gereksinim duyulan RAM ölçüsü bir Android telefona kıyasla iki kat daha azdır. 

İPhone 13 Pro Max’te sırf 6 GB RAM bulunuyor. iPhone 13’ün öteki modellerinde ise bu ölçü 4 GB. Ama buna karşın üst segment Android telefonlarıyla muadil performans sunabiliyor. 

Bir cep telefonu ne kadar fazla RAM’e sahipse, donma olmadan eş vakitli birçok süreç yapılabiliyor. Ne kadar çok uygulama açılırsa, telefon her yeni süreç için RAM’den uygulamaya muhakkak bir ölçü ayırır. RAM dolduğunda ise telefon yavaşlamaya ya da geç reaksiyon vermeye başlar.

iOS NEDEN DAHA AZ RAM ÖLÇÜSÜ İLE ÇALIŞIYOR?

Android ve iOS işletim sistemlerindeki bu farkın birçok nedeni bulunuyor.

Birincisi, Android ve iOS uygulamaları farklı bir lisanlarda kodlanmıştır. iOS uygulamaları Swift ve Objective-C üzere lokal programlama lisanları ile kodlanırken, Android Java ve Koltin üzere farklı lisanlarda kodlanıyor.

İkincisi ise iOS uygulamaları yalnızca iPhone modellerinde muhakkak iOS sürümlerde çalışacak formda yazılıyor. Lakin Android’in açık kaynak kodlu olmasından ötürü birçok marka yüzlerce farklı telefonda Android’i kullanıyor. Münasebetiyle iOS uygulamaları performans için daha pak (clear) kodlanırken, Android uygulamaları yüzlerce telefon modelinde onlarca işlemci ve yonga setinde çalışması için daha fazla koda gereksinim duyuyor. Bu da uygulamanın muhtaçlık duyduğu RAM ölçüsünü artırıyor. 

Üçüncü neden ise Android çöp toplama ismi verilen bir bellek idaresi yolu kullanır. Bu usulde Android, artık kullanılmayan objeleri bellekten sistemli aralıklarla temizlemeye çalışır. iOS’ta ise uygulamanın RAM pahası sıfıra ulaşır ulaşmaz otomatik olarak RAM’den temizlenir.

Son neden ise  Android’in uygulamalara sağladığı esneklik. Fakat bu esneklik belleğin daha az verimli kullanılmasına neden olabiliyor. Art planda çalışan uygulamalar kelam konusu olduğunda Android, iOS’tan daha az kısıtlayıcıdır. Bu nedenle faal olarak kullanılmayan uygulamalar, Android telefonlarda iPhone’lara nazaran RAM’i kullanma eğilimindedir. Tüm bunlar iOS’ta daha az RAM gerektirirken Android telefonlarda daha fazla RAM gerektiriyor.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.