Altın satışları durdu! İnanılmaz Fakat Gerçek Kuyumcular Çeyrek Altın ve Gram Altın Satışlarını Durdurdu

HAVA ASAL / KARAR

İktisatta istikrarları altüst eden gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Dolar 25 Mayıs sabahına 16 lira 30 kuruşun üstünde başlarken dünden beri başta İstanbul olmak üzere pek çok kentte kuyumcuların başta gram altın ve çeyrek altın olmak üzere satışlar durdu.

ALTIN SATIŞI YAPMIYORUZ YAPAMIYORUZ

Altın ve döviz kurundaki oynaklıktan ötürü 23 Mayıs pazartesi gününden beri ülke genelinde bir çok kuyumcu vatandaşlara kredi kartı ve ya banka kartı ile satış yapmadıklarını söyleyerek müşterilerini geri çeviriyor. POS aygıtı kullanarak satış yapmak istemeyen kuyumcular POS komitesi verdiklerini üstüne de satış yaptıktan sonra satıştan elde ettikleri parayı en az bankada bir ay bloke etmek zorunda kaldıklarını belirterek ziyan üzerine ziyan ediyoruz bizde POS aygıtı ile satışları durdurduk diyor.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİRKEN BİZ ZİYAN EDİYORUZ

Yaz ayının gelmesi ile düğün dönemi da açıldı. Ama fiyatlardaki artış vatandaşı kara kara düşündürürken bir darbede kuyumculardan geldi. Banka kartı kullanarak çeyrek altın ya da gram altın almak isteyen vatandaşlar kuyumcu kapısından geri dönmeye başladı. Bankaların POS komite paranın arttırdığını söyleyen kuyumcular altın fiyatlarının tüm dünyada yükseldiği bir periyotta her satışta ziyan etmememiz imkansız o nedenle kartlı satış yapmıyoruz diyor.

DÜĞÜNLERDE EK MALİYET OLUŞTU

Nisan ayından itibaren düğünler başladı. Bilhassa Haziran’da okulların kapanmasıyla düğün sezoru süratli bir biçimde başlayacak. Fakat fiyat artışları düğün döneminin güç geçmesine neden olurken düğün yapacaklara bir darbede kuyumculardan geldi. Altında nakit satışların başlaması ile evleneceklere ek maliyet çıkıyor. Birden fazla düğün alışverişi bilhassa altın kredi kartı ve banka kartları ile yapılıyor. Altın fiyatlarındaki oynaklıktan çok etkilendiklerini tabir eden kuyumcu esnafı tüm bu risklere rağmen kredi kartına taksitle altın satınca tümden batacağız diyor. Düğün sahipleri de şimdiden peşin paraya altın nasıl alacaklarını kara kara düşündürüyor.

NAKİT PARAYA GEREKSİNİMİ OLANDA KARTLA ALTIN ALIYOR

Karar Gazetesi’nin edindiği bilgiye nazaran nakit paraya gereksinimi olanlarda kredi kartı ile çeyrek alıp bir diğer kuyumcuda aldıkları altını bozdurarak nakit paraya dönüştürüyor. Bir öteki argüman da kartla altın alan vatandaşların tekrar altını aldıkları gün bozdurarak dolara çevirdiklerini söyleniyor. Tüm bu gelişmeler kuyumcuların kartlı satış yapmayarak nakit satışa yönelmesine denen oluyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.