Ahmet Mahmut Ünlü’den ‘gizli silahlanma’ argümanı: ‘Kimlere ne vakit dağıtıldığı belli’

Posted by

AKP’nin sıkı destekçisi İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden, ‘Cübbeli Ahmet’ diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Habertürk muharriri Murat Bardakçı ile birlikte Teke Tek’te Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı.

Son periyotta Diyanet İşleri Başkanlığı’na yönelik yaptığı ‘Vehhabi-Selefi’ akımla ilgili ihtarlarını tekrarlayan Ünlü, bu ikazlarını iki sene evvel de yaptığını ve savcıya da söz verdiğini belirterek şunları söyledi:

“2000 dernek demişim ancak ne 2000’i, az demişim. Adıyaman’da çay ocağı idi. Üç patlama burada oldu: Gar katliamı da buradan oldu, gümrük patlaması da buradan oldu. Çay, kahvehane, kitap dükkanı bunları topladığında ‘Ne 2000’i’ diye ben bunları açıkladım. Diyanet’in DEAŞ raporu var. Ondan sonra Türkiye’de Selefiliğin durumunu Hilmi Demir Hoca, ben sizin kanalda dinledim. 2020’de Selefiliğin nüfusa oranının 3.6’ya kadar yükseldiğini söylüyor. Kimi vilayetlerde yüzde 8-10. Bu vilayetlerdeki durum… Orada hangi hocanın da dinlendiği söyleniyor. Diyelim AK Parti’nin fazla olduğu yerde Nihat Hatipoğlu. Ben Türkiye ikinciliğini kaybetmemişim. Konya, Adıyaman… 10 vilayet ismi veriliyor bu raporda. Yüzde 8-10 ne demek biliyor musunuz? Ben burada sokağa çıktığım vakit yüz bireyden 8’i, 10’u benim kanımı, canımı, karımı helal sayıyor. yani beni gavur sayıyor. Bundan büyük nasıl tehdit olacak?”

“SİLAHLARI VAR”

Ünlü, ‘Vehhabi-Selefi’ kümeler kaynaklı “iç savaş” telaffuzuna ait olarak da “Bunlar girdikleri her yerde savaş çıkarmıştır. Türklerde şu an Selefilik yüzde 3.6 ve ilerliyor. Birçok aile yıkıldı, birçok karı koca birbirine kafir diyerek ayrıldı. İsrail’den fonlanan cami kümesi, Suudi, BAE bir ortada. Türk-Kürt başaramadılar, Alevi-Sünni başaramadılar ancak din işi diğer işe benzemez. ‘Kafir, öldürmen lazım’ diyor. Alt taban oluşunca dış güçler kıvama geldiğini gördüğü vakit oradan bir sıçrama yapar. Bunların bilinmeyen yerlerde silahları var. Kendi basılacakları hücre konutunda bulundurmuyorlar. Kimlere ne vakit dağıtıldıkları muhakkak. Şu anda Türkiye’deki radikal Selefi kümeler son derece tehlikelidir” diye konuştu.

“KASET KONUSU BELALTI DEĞİL”

Ünlü, ölen “şeyh” Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yeğeni Saadettin Ustaosmanoğlu’nun açıklamalarının hatırlatılması üzerine “O görüntü bir haftadır duruyor. Bir hafta önce gördüğümde karşılık vermedim, Ustaosmanoğlu soyadı töhmet altında kalmasın diye. Fakat ne zamanki bu kaset şantajı diye yazıldı, o vakit yanıt verdim” sözlerini kullandı. Tez edilen kasetin belden aşağı bir içeriği olmadığını kaydeden Cübbeli Ahmet Hoca, “Iraklı Pir Seyyid Muhammed Accan el Hadid çekmiş. Bundan 12-13 sene önce ben Accan ile görüşürken… Kaset konusu belaltı değil” diye konuştu.

“HADDİMİ BİLİRİM”

Cemaatin bundan sonraki “şeyh”inin kim olacağı ile ilgili tartışmalara da karşılık veren Cübbeli Ahmet Hoca, “Benim bildiğim İsmailağa en liyakatli, ehliyetli, en hakikat zatı seçecektir” dedi. Ünlü, buna kendisinin talip olup olmadığına ait de “Şeyhlik ilan edecek kadar kafayı yemedim. Haddimi bilirim” karşılığını verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.