Adana’da arpa hasadıyla birlikte alımlar da başladı

Adana’da başlayan arpa hasadında çiftçi bu yıl kuraklık nedeniyle randıman düşüşü yaşadı.

Edeler yem peşinde

Yörede edeler olarak bilinen vatandaşlar ise çocukları ile hayvanları için tarlada yem peşine düştü.

İHAnın haberine nazaran, Adana’nın Kozan ilçesinde yaklaşık 32 bin dekar toprağa 11 bin 500 ton ekilen arpada çiftçilerin hasat mesaisi başladı.

Yağmur geç başladı

Çiftçiler bu yıl yağmurların geç yağması yüzünden randıman düşüklüğü yaşadığını söyledi.

Çiftçiler arpa hasadında mesai yaparken, edelerin at otomobilleri, eşek üstünde çocukları ile tarlada havanlarına yem için sıra beklemesi ise farklı imgeler oluşturdu.

At ve eşeklerle tarlada sıraya girdiler

Onlarca vatandaş, atları ve eşekleri ile tarlaya girerek hayvanlarına yem almak için çaba etti. Üreticiler hasadın zekatı diyerek yem bekleyen edelere arpa verdi.

Randıman geçen yıldan daha düşük

Bu yıl randımanın geçen yıldan daha düşük olduğunu kaydeden üretici Remzi Erdoğan, “Bugün birinci arpa hasadımızı gerçekleştirdik. 33 dönüm toprakta hasat yaptık 16 dönüm daha biçeceğiz. Bu yıl arpa kilosu 4,75 kuruş diyorlar. Şimdi açıklanmadı. Ben hayvanlarıma yem olarak kullanıyorum.” dedi.

Tüccara borcum var

Arpa hasadı yapan Mithat Yaşarcan ise 50 dönüm toprakta hasat yaptığını belirterek, “Bu yıl üzgünüz, girdiler yüksek üstüne kuraklıkla birlikte randıman düşüklüğü var. Ben hayvancılıkta kullanıyorum fazlasını veriyorum. Tüccara borcum var onu vereceğim.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.