ABD'nin Ukrayna'ya gönderdiği silahlar görüntülendi!

ABD’nin Ukrayna’ya gönderdiği silahlar görüntülendi!

Posted by
ABD'nin Ukrayna'ya gönderdiği silahlar görüntülendi!

Rusya’nın Ukrayna sınırına 100 bin asker yığması ile yükselen gerilimde ABD Ukrayna’ya yardım sözü vermişti. Ukrayna’nın uzun süredir beklediği yardımların ilk sevkiyatı Cumartesi günü gerçekleştirirken bugün 200 milyon dolarlık güvenlik anlaşmasının üçüncü parçası da Kiev’e ulaştı.

ABD GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTI

ABD Hava Kuvvetleri tarafından sağlanan görüntülerde Ukrayna’ya gönderilen mühimmat, silah ve diğer teçhizat paletleri, Dover Hava Kuvvetleri Üssü’nde görülüyor.

UKRAYNA SAVUNMA BAKANI DETAYLARI DUYURDU

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Twitter hesabından “Javelinler Kiev’de! Toplam ağırlığı yaklaşık 80 tonu bulan yeni askeri yardım kargosunda füzeler ve fırlatma rampaları var. Dördüncü büyük uçan kuşu yakında bekliyoruz. Stratejik ortağımıza teşekkürler” mesajını paylaştı.

61f12e0c17aca91f108a7c54.png

MOSKOVA’DAN SERT TEPKİ

Moskova’nın görüntülere tepkisi ise sert oldu. Rusya’nın Washington Büyükelçiliği Twitter’da “ABD gönderdiği ölümcül silahlarının Ukrayna’daki militan ve teröristlerin eline düşeceğinin farkında olarak bunu yapıyor” mesajı paylaşıldı.

BÜYÜKELÇİLİK DUYURMUŞTU

ABD’nin Kiev Büyükelçiliği’nden Cumartesi günü yapılan açıklamada ,ABD Başkanı Biden tarafından Ukrayna’ya yönlendirilen yardımın ilk sevkiyatının Ukrayna’ya ulaştığı belirtilerek, mühimmat da dahil olmak üzere 200 bin pounda yakın yardım içerdiği ifade edilmişti. Açıklamada, “Sevkiyat – ve 2014’ten bu yana 2,7 milyar ABD doları – artan Rus saldırganlığı karşısında ABD’nin Ukrayna’ya savunmasını güçlendirmesine yardım etme taahhüdünü gösteriyor” denildi.

61f12e0c17aca91f108a7c52.png

5.4 MİLYAR DOLAR YARDIM SÖZÜ
ABD 2014’ten bu yana Ukrayna’ya güvenlik ve güvenlik dışı yardım dahil olmak üzere toplam 5,4 milyar dolardan fazla yardım taahhüt etti. Geçtiğimiz yıl Ukrayna’ya 650 milyon dolardan fazla askeri yardım yapan ABD’nin, Rusya’nın Kırım’ı ilhak ettiği 2014 yılından bu yana gönderdiği yardımların toplam tutarı 2,7 milyar doları buluyor.

.

UKRAYNA: RUSYA’NIN ASKERLERİNİN SAYISI YETERSİZ

Öte yandan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba bugün yaptığı açıklamada, ülkesinin sınırı boyunca konuşlandırılan Rus askerlerinin sayısının büyük bir askeri saldırı için yeterli olmadığını söyledi.

Kuleba gazetecilere verdiği demeçte, “Ukrayna sınırı boyunca yığılan Rus birliklerinin sayısı çok fazla, bu Ukrayna için bir tehdit, Ancak, şu anda konuştuğumuz gibi, bu sayı Ukrayna’ya karşı tam ölçekli bir saldırı için yetersiz.” dedi.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.