ABD ve NATO'nun ardından Almanya uyardı! "Bedeli ağır olur"

ABD ve NATO’nun ardından Almanya uyardı! “Bedeli ağır olur”

Posted by
ABD ve NATO'nun ardından Almanya uyardı!

Baerbock ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Kiev’de gerçekleşen görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Euronews’teki bir haberin aktardığına göre, “Her saldırgan eylemin Rusya için ekonomik, stratejik ve politik olarak yüksek bir bedeli olacak” diyen Alman Bakan, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kuzey Akım 2 projesine atıfta bulunarak Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının kendisine ağır bir faturasının olacağını söyledi.

KULEBA: TEK YOL DİPLOMASİ

Moskova ile ABD öncülüğündeki Batılı devletler arasında barış konulu müzakereler geçen hafta hiçbir ilerleme kaydedilmeden sona erdi.

İlaveten Ukrayna’ya yönelik siber saldırı, gerilimi daha da alevlendirdi.

Almanya’dan ülkesine silah tedariki konusunu ele aldıklarını ve bu konuda diyaloglarının devam edeceğini belirten Kuleba, öncelikli olarak krizin çözümünde diplomasi yolunun işe yaramasını istediklerinin altını çizdi.

Kuleba, Almanya ile birlikte Normandiya formatı kapsamında sonuç almak için çalıştıklarını da ifade etti.

‘Normandiya formatı’ olarak tanımlanan oluşum Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna’yı kapsıyor.

‘Diplomasi haftası’ olarak tanımlanan görüşmelerde Moskova’nın ısrarıyla Ukrayna devre dışı bırakılmıştı.

Kuleba, “Artık ne Berlin ne de Paris, Ukrayna olmadan Ukrayna hakkında karar verecek. Rusya’nın arkamızdan oyun oynamaması bizim için önemli. Şimdi kilit nokta bu” ifadesini kullandı.

Ev sahibi bakan, “Baerbock’a böylesine ilkeli bir tavır sergilediği için teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Almanya, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesi ve Donbass bölgesindeki ayrılıkçıları desteklemesinden bu yana Moskova ile arasına mesafe koyarak Ukrayna’ya diplomatik destek veriyor.

BİDEN’DAN UYARI,

Geçtiğimiz ay, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefon görüşmesinde Moskova’nın Ukrayna’ya girmesi durumunda ağır bedel ödeyeceklerini söylemişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna-Rusya hattındaki gerilim üzerine aynı ifadeleri kullanmıştı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.