125 yılın en iyisi ‘Bülbülü Öldürmek’

125 yılın en iyisi ‘Bülbülü Öldürmek’

Posted by
125 yılın en iyisi ‘Bülbülü Öldürmek’

Milliyet’in haberine göre; New York Times okuyucularının seçtiği 125 yılın en iyi kitapları ve yazarları açıklandı… New York Times, kitap inceleme panelinin 125. yıl dönümünü kutlamak için okuyucularını o dönemde yayınlanan en iyi kitabı aday göstermeye yönelik bir anket düzenledi. Aralık ayı boyunca süren oylama, dünyanın birçok yerinden katılıma açıldı. 67 ülkeden gelen yanıtlara göre en sevilen ve en iyi yazarlar John Steinbeck, Ernest Hemingway ve William Faulkner, James Baldwin, Margaret Atwood, Virginia Woolf ve Joan Didion olarak belirlendi.

 
Okurlardan en yüksek puanı “Bülbülü Öldürmek” romanıyla Harper Lee aldı. J.R.R Tolkien’in “Yüzüklerin Efendisi” efsanesi ikinci sıradaki yerini alırken George Orwell’ın “1984”ü üçüncü seçildi. Orwell’ı “Yüzyıllık Yalnızlık” ile Gabriel García Márquez ve “Sevile” ile Toni Morrison takip etti.

Kırktan fazla dile çevrilen, Oscar ödüllü bir sinema filmi için temel oluşturan ve yirminci yüzyılın en iyi romanlardan biri seçilen “Bülbülü Öldürmek” tüm zamanların en çok sevilen ve tercih edilen romanlarından. Harper Lee’nin 1960 yılında yayımladığı ve aynı yıl satış rekorları kırarak Pulitzer Ödülü’nün de sahibi olan roman, Amerika’nın acımasız bir önyargı ile zehirlenmiş güneyinde geçen, sürükleyici, yürek burkan ve dikkat çekici bir büyüme hikâyesi. Büyüleyici güzellikler ve vahşi eşitsizlikler dünyasında haksız yere korkunç bir suçla suçlanan bir siyahı savunmak için her şeyi riske atan bir adamın hikâyesi çocuk kahramanın gözünden anlatılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.